Rośliny dobrze przezimowały
Kondycja ozimin napawa optymizmem, ale na polach jest zbyt sucho - ocenili przedstawiciele firmy BASF podczas spotkania z dziennikarzami 12 marca na poletkach doświadczalnych koncernu w Jarosławcu (woj. wielkopolskie).
Na polach bardzo dobrze prezentuje się rzepak, szczególnie ten traktowany jesienią regulatorem wzrostu Caryx 240 SL. – Wykształcił znacznie więcej liści o krótkich ogonkach. Nie ma jednak tak dużej masy nadziemnej jak rzepak, na który nie zastosowano zabiegu skracającego. Jego stożek wzrostu jest nisko osadzony – mówił Tomasz Jaskulski z BASF. – Początkowy wigor roślin rzepaku traktowanych Caryxem jest dużo większy niż nietraktowanych. Nie widać na nich oznak chorób – dodał.
Na przekroju korzeń rzepaku wyglądał na bardzo zdrowy, bez oznak niedoboru składników pokarmowych np. boru, a szyjka korzeniowa była bardzo gruba. Jaskulski planuje jeszcze jeden zabieg preparatem Caryx 240 SL, który jest nie tylko regulatorem wzrostu, ale również fungicydem. W fazie pełni kwitnienia zastosuje fungicyd Pictor 400 SC. – Teraz ważna jest obserwacja plantacji pod kątem występowania chowaczy – podkreślał. Pod koniec lutego rzepak zasilono saletrą amonową w dawce 300 kg/ha. Siew rzepaku wykonano 29 sierpnia.
Wegetację rozpoczęły również zboża, co widać było po nowych przyrostach korzeni i liści. W tym roku ze względu na wydłużoną jesień mało jest plantacji, które trzeba będzie dokrzewiać. Większość zbóż osiągnęła fazę 25-29 BBCH. Ciepła jesień sprzyjała jednak rozwojowi chorób grzybowych. Przede wszystkim mączniaka, septorioz oraz rdzy. Dwie pierwsze choroby dominują na pszenicy, a rdze zaatakowały żyto i pszenżyto. – Wydaje się, że rośliny w tym roku będą dłużej przebywały na polu, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłby trzyzabiegowy system ochrony przed chorobami – mówił Jaskulski o zaleceniach dla pszenicy. W pierwszym zabiegu polecał preparat Capalo 337,5 SE, następnie Adexar Plus na liścia flagowego, a do ochrony kłosa Osiris 65 EC. Firma będzie testować również dwuzabiegowe systemy ochrony, w których podstawowym preparatem jest Capalo 337,5 SE, a w drugim zabiegu Adexar Plus lub Osiris 65 EC.