Operation Pollinator
Operation Pollinator to Akcja na rzecz Owadów Zapylających prowadzona przez firmę Syngenta. W tym roku w całym kraju firma rozdała bezpłatnie nasiona do obsiania 830 ha w celu stworzenia siedlisk dla owadów zapylających.
Program pomaga rolników w lepszym wykorzystaniu pasów brzeżnych na polu i obszarów o niskiej urodzajności pod zasiew wyselekcjonowanych mieszanek nasion gatunków entomofilnych (owadopylnych), które rozwijają różnorodność biologiczną oraz zwiększają dostępność usług rolno-ekosystemowych, takich jak: zapylanie, naturalne mechanizmy kontroli szkodników i racjonalne zagospodarowanie gleb.
Pszczoły masowo wymierają. Tak źle jeszcze nie było
Bardzo ważny jest odpowiedni wybór miejsca pod zasiew. Do tego celu należy wykorzystać obrzeża pól i uwroci, gdzie wymarzały oziminy lub zostały dotkliwie przerzedzone. Najlepiej wybierać miejsca o mniejsze żyzności.
Pasy brzeżne powinny mieć szerokość minimum 3 m, a optymalna szerokość wynosi 6 m (maksymalnie 0,5 ha na każde 20 ha upraw).
Należy wybierać miejsca przy takich elementach krajobrazowych jak rowy, zadrzewienia śródpolne, brzegi lasów i obrzeża zasiew upraw. Mieszanki wymagają dostępu słońca. Wskazana jest słoneczna wystawa pól.
Uprawa wiosenna powinna być taka sama jak pod rośliny jare. Ważne jest, aby stanowisko było wolne od chwastów.
Podczas siewu gleba powinna być ogrzana do temperatury co najmniej 6-7°C. Zapewnia to szybkie i wyrównane wschody. Ze względu na wcześniejsze chłody z powodzeniem siew mieszanek można wykonać w tym roku jeszcze w pierwszej dekadzie maja.
Przed siewem nasiona należy dobrze wymieszać. Podobnie trzeba postępować podczas siewu, gdyż małe nasiona bez mieszania szybko opadają na dno skrzyni i są wysiewane jako pierwsze. Rozstawa rzędów wynosi 10-15 cm. Głębokość siewu powinna wynosić 2 cm ze względu na drobne nasiona.
Pszczelarz ukradł pszczoły pszczelarzowi
Przed siewem wskazane jest wałowanie wałem gładkim lub pierścieniowym. Takie wałowanie jednocześnie zwiększa podsiąkanie wody do wysianych nasion.
Likwidację użytku należy przeprowadzić pod koniec kwitnienia, gdy około 5 proc. roślin kończy kwitnienie.
Mieszanka podstawowa, która jest polecana na wszystkie typy gleb zawiera 38,3 proc. słonecznika, 38,3 proc. gryki, 11,7 proc. facelii błękitnej i 11,7 proc. koniczyny perskiej. Na 1 ha trzeba wysiać 12 kg takiej mieszanki.
Rozprowadzano także mieszankę wzbogaconą o ogórecznik lekarski składającą się z 33,3 proc. słonecznika, 33,3 proc. gryki, 20 proc. ogórecznika lekarskiego, 6,7 proc. facelii błękitnej i 6,7 proc. koniczyny perskiej. Norma wysiewu tej mieszanki wynosi 15 kg/ha.
Akcja na Rzecz Owadów Zapylających jest częścią międzynarodowego projektu Operation Pollinator, którą zainicjowała firma Syngenta, aby tworzyć siedliska przyjazne dla pszczół i innych owadów zapylających. Mieszanki roślin są tak dopasowane, aby nie miały negatywnego wpływu na uprawę, ale jednocześnie były atrakcyjne dla owadów zapylających.
Owady zapylacze działają jak ogrodnicy
Akcja został zainicjowana w 2001 r. i przy poparciu ośrodków akademickich, organizacji rządowych, producentów żywności oraz organizacji pozarządowych pomaga rolnikom w Europie i w Stanach Zjednoczonych w tworzeniu i zarządzaniu siedliskami owadów zapylających na terenie gospodarstw.
Korzyści ze stosowania programu to:
- zwiększenie populacji pożytecznych owadów zapylających,
- poprawa wydajności i jakości upraw dzięki bardziej efektywnemu zapylaniu,
- jednoczesne tworzenie siedlisk naturalnych dla innych owadów, ptaków i zwierząt,
- ochrona gleby i wody przed erozją,
- podniesienie atrakcyjności wizualnej terenów rolniczych.
Firma Syngenta zachęca do dzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi projektu oraz przygotowanych mieszanek nasion (e-mail: owady.pozyteczne@syngenta.com).