O Integrowanej Produkcji praktycznie
"System Integrowanej Produkcji roślin" był tematem wykładu, który 3 kwietnia 2023 r. wygłosiła dr inż. Alicja Siuda ze spółki Centrum Jakości AgrEko dla studentów kierunku Rolnictwo (studia magisterskie) Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW w Warszawie. Wykład był fragmentem zajęć z przedmiotu "Produkcja integrowana".
Prelegentka, która pracuje jako ekspert ds. certyfikacji, przedstawiła organizację systemu Integrowana Produkcja. Przekazała studentom wiele cennych porad praktycznych dotyczących prowadzenia tego systemu produkcji. Szczególnie zachęcała do wnikliwego zapoznania się z metodykami Integrowanej Produkcji, zwłaszcza tymi, które zaczną obowiązywać od 2024 r.
Dr inż. Alicja Siuda podkreśliła, że w tym roku znacznie wzrosło zainteresowanie rolników Integrowaną Produkcją. Jest to spowodowane wprowadzeniem ekoschematów i dopłat do nich. Jednym z nich jest ekoschemat: prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin.
W tym ekoschemacie płatność jest przyznana do powierzchni upraw prowadzonych w danym roku, zgodnie z metodykami Integrowanej Produkcji roślin (IP) pod nadzorem podmiotu certyfikującego oraz do powierzchni trwałych użytków zielonych odpowiadającej powierzchni upraw prowadzonych w systemie IP.
Dodatkowo rolnik musi zachować, w danym roku kalendarzowym, wszystkie posiadane w gospodarstwie trwałe użytki zielone, co wpłynie pozytywnie na magazynowanie glebowej materii organicznej i próchnicy. Według MRiRW szacowana stawka dopłaty wyniesie w tym roku ok. 292 € na 1 ha.
Spotkanie wywołało ożywioną dyskusję i sprowokowało uczestników do zadawania wielu pytań.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz