Jakie ma być doradztwo technologiczne?
"Doradztwo technologiczne" to tytuł jednego z paneli dyskusyjnych, który odbył się 13 września 2023 r. podczas konferencji "100-lecie doradztwa rolniczego" w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Moderatorem panelu był Marek Krysztoforski (Centrum Doradztwa Rolniczego), a uczestnikami: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak, prof. SGGW (SGGW Warszawa), Beata Studzińska (doradca prywatny), Ewa Kłosińska (Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego) oraz Agnieszka Detlaf i dr inż. Tomasz Niedziński (Fundacja Grunt od Nowa).
Na co zwracać uwagę w integrowanej produkcji buraka?
Dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak, prof. SGGW pogratulował doradcom rolnym pięknego jubileuszu i podziękował za ich ciężką pracę. Jednocześnie wskazał na niskie ich wynagrodzenia i zaapelował do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o znaczące zwiększenie środków finansów dla doradztwa. Wskazał też niedostateczne wynagrodzenia pracowników Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych, co wymaga pilnych zmian. Ich praca ma bowiem zasadnicze znaczenie dla racjonalnego nawożenia wykonywanego przez rolników, które wymaga znajomości odczynu gleby i jej zasobności w przyswajalne składniki pokarmowe. Informacje te pochodzą przecież z analiz przeprowadzanych w laboratoriach OSChR.
Prelegent stwierdził też, że wcześniejsza czy późniejsza integracja Ukrainy z Unią Europejską nie tylko dla polskiego rolnictwa, ale rolnictwa każdego z krajów Wspólnoty, przypominać będzie zderzenie z górą lodową. Żadne z nich tego nie wytrzyma, bo w żadnym z członków UE rolnictwa nie ma takich olbrzymich gospodarstw, jakie są w Ukrainie. Dlatego niezbędna jest już praca nad ustaleniem takich warunków wejścia Ukrainy do UE, które zabezpieczą przyszłość rolnictwa we Wspólnocie. I nie można z tym zwlekać. Dla doradztwa technologicznego te uwarunkowania polityczne oznaczają, że nadrzędnym celem powinno być dążenie do ograniczania kosztów a nie maksymalizacji plonów.
Dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak, prof. SGGW podkreślał też, że najstarszy wydział rolniczy w Polsce, jakim jest obecnie Wydział Rolnictwa i Ekologii (WRiE) SGGW w Warszawie stara się jak najlepiej przygotować swoich absolwentów także w zakresie pracy jako doradcy technologiczni. Pomocą w tym zakresie służy 21-osobowa Rada Interesariuszy Zewnętrznych prężnie działająca na Wydziale. W jej skład wchodzą przedstawiciele otoczenia gospodarczego, którzy doradzają, jakie zmiany należy wprowadzić w programie kształcenia, aby w jak największym stopniu spełniało oczekiwania pracodawców. Poza tym w zajęciach dydaktycznych bardzo często uczestniczą ich przedstawiciele. Wydział ściśle współpracuje też z wieloma ośrodkami doradztwa rolniczego.
Inni uczestnicy panelu zwracali uwagę na konieczność specjalizacji doradców, konieczność stałego podnoszenia wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz współpracę doradztwa publicznego i prywatnego.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz