Sady w niebezpieczeństwie. Atakuje parch jabłoni
Ostatni tydzień obfitował w opady deszczu, które doprowadziły we wszystkich lokalizacjach do licznych wysiewów zarodników workowych parcha. W wielu lokalizacjach programy symulacyjne wskazują na trwające infekcje parcha jabłoni.
Wraz ze wzrostem temperatury i utrzymującym się ciągłym zwilżeniem liści, infekcje będą przybierać na sile. W najbliższym czasie konieczne będzie wykonanie zabiegu interwencyjnego za pomocą: Batalion 450 SC (0,7 l/ha) łączniez preparatem kontaktowym np. Kaper 80 WG w dawce 1,88 kg/ha lub Syllit 65 WP w dawce 2 kg/ha.
Sadownicy chcą pomocy. Mogą wiele stracić przez przymrozki
Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych
Zbliża się okres wykonania zabiegów ograniczających występowanie brunatnej zgnilizny na gatunkach pestkowych. Wszędzie tam gdzie czereśnie i/lub wiśnie są w pełni kwitnienia zalecamy wykonanie zabiegu zabezpieczającego kwiaty przez infekcją.
Polecamy do tego celu preparaty zawierające tebukonazol np. Tebu 250 EW w dawce 0,75 l/ha.
Szara pleśń truskawka
Pojawiają się pierwsze kwiaty w truskawce. Okres ten biorąc pod uwagę wysoką wilgotność stwarza dogodne warunki do rozwoju szarej pleśni. Dlatego należy wykonać zabieg ograniczający rozwój tej choroby preparatem np. Thiram Granuflo 80 WG w dawce 3 kg/ha.
Nawożenie dolistne (ziarnkowe/pestkowe/jagodowe)
Na liściach wszystkich gatunków roślin sadowniczych widać ewidentne braki składników pokarmowych (liście jasno zielone). Wynika to słabego pobierania ich z gleby na skutek działania niskich temperatur.
Sadownicy poradzili sobie z embargiem. Sprzedamy ponad milion ton jabłek
Rośliny można również wspomóc poprzez dostarczenie aminokwasów i innych związków pochodzenia roślinnego.
Jednym z preparatów tego typu jest Megafol w dawce 2 l/ha. Nawożenie to jest szczególnie polecane w uprawie maliny i truskawki na liściach, na których widać purpurowe przebarwienia świadczące o braku fosforu.
Należy zwrócić uwagę również na mikroskładniki, które można uzupełnić poprzez zastosowanie OptiMicro w dawce 2,5 kg/ha. W tym okresie należy również podać roślinom Bor w postaci np. Bor Extra (1 kg/ha).