Parch jabłoni w natarciu. Należy prawidłowo zabezpieczyć sad
Wyniki ostatnich obserwacji wskazują, że część z zarodników Venturia ineaqualis zaczyna osiągać dojrzałość. Pod warunkiem utrzymania się sprzyjających warunków (wilgotność i temperatura) z początkiem przyszłego tygodnia, podczas pierwszych opadów możliwy będzie nieznaczny wysiew.
Dlatego zielone tkanki które już się ukazują z pękających pąków (zwłaszcza na odm. Jonagold, Ligol) należy zabezpieczyć.
Opady mogły przyczynić się do wypłukania składników pokarmowych
Mączniak jabłoni
W sadach, w których w ubiegłym roku problem stanowił mączniak jabłoni, zaleca się użycie w pierwszej kolejności środków o wysokiej zawartości siarki. Dobrym rozwiązaniem są również nawozy zawierające siarkę np. Opti Siarka w dawce 4-6 kg.
Produkty siarkowe ograniczają również rozwój przędziorków. Od fazy ukazania się pierwszych zielonych tkanek do walki z mączniakiem można włączyć produkt Kendo 50 EW lub Merces 50 EW dawce 0,4-0,5 l/ha zwłaszcza na odmianach podatnych i wszędzie tam gdzie problem mączniaka był bardzo poważny (4 proc. pędów z objawami mączystego nalotu) - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.
Zaraza ogniowa
W rejonach dużego zagrożenia ze strony bakterii Erwinia amylovora, wskazane jest wykonanie zabiegu ograniczającego liczebność bakterii zimujących na ranach zgorzelowych. W tym celu polecamy produkty miedziowe posiadające aktualne zapisy etykietowe.
Nowe mierniki kwasowości i poziomu cukru w owocach
Miodówka gruszkowa
Oprócz wspomnianych zabiegów olejami parafinowymi, dobre efekty w ograniczaniu presji ze strony miodówki gruszowej uzyskuje się po zastosowaniu: Glinka kaolinowa 25kg/ha - ogranicza presje miodówek (odstrasza osobniki dorosłe), można mieszać z fungicydami lub nawozami miedziowymi np. Copper Max New 50 WP lub produkt nawozowy Miedziowy 50 WP.
Kwieciak jabłkowiec
W sadach, gdzie szkodnik stanowił problem w poprzednim sezonie należy wykonać lustrację na jego obecność. Aktywność "Kwieciaka jabłkowca" jest aktywny w temperaturze powyżej 15°C i w takich warunkach należy przeprowadzić lustracje oraz ewentualne zwalczanie jednym z zarejestrowanych pyretroidów np. Decis Mega 50 EW w dawce 0,25l/ha - należy jednak pamiętać, że pyretroidy działają na roślinie powierzchniowo, w tym przypadku będą zwalczały głównie osobniki dorosłe (chrząszcze).
Produkcja jabłek ma być stabilna, a eksport iść w górę
Zwalczanie chwastów w uprawie porzeczki i agrestu
Wczesną wiosną tuż przed ruszeniem wegetacji wskazane jest wykonanie zabiegu herbicydowego. Zabieg ten należy wykonać w okresie kiełkowania i wschodów chwastów na glebę wilgotną wolną od chwastów.
Jednym z produktów jest preparat Stomp Aqua 455 CS (pendimetalina) w dawce 3,5l/ha lub produkt Devrinol 450 SC (napropamid) w dawce 4 l/ha. W jednym zabiegu uzyskamy zwalczanie chwastów jedno i dwuliściennych.
Amerykański mączniak agrestu
Wczesną wiosną należy przeprowadzić lustrację krzewów. Po zaobserwowaniu licznych pędów z objawami należy je wyciąć. W sytuacji silnego porażenia w ubiegłym sezonie walkę z chorobą należy rozpocząć od opryskiwania z użyciem produktów siarkowych np. Siarkol 80 WG w dawce 3-5 kg/ha.
Regalis Plus 10 WG także w truskawce
Zabiegi regeneracyjne / po ruszeniu wegetacji
Brak okrywy śnieżnej połączony z niskimi temperaturami przyczynił się w wielu rejonach do uszkodzenia sadzonek truskawki. Tempo regeneracji tkanek będzie zależało od tego w jakiej kondycji znajdują się rośliny i jak wspomożemy rośliny.
Pierwsze zabiegi można wykonywać już po pojawieniu się pierwszych liści. Jest to optymalny termin zastosowania nawozów biostymulujących Kelpak 2l/ha + Plantafol 2,5 kg/ha.
Taka mieszanka nawozowa zintensyfikuje wzrost korzeni bocznych, poprawi odżywienie rośliny co ułatwi pobieranie wody a zarazem dostarczy hormonów m.in. auksyn i cytokinin, które pobudzą proces regeneracyjny roślin.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz