Jakie wyjątkowe rośliny można spotkać na bagnie?
Zagrożone gatunki roślin Bagna Bubnów były tematem seminarium w Katedrze Agronomii SGGW w Warszawie 16 marca 2023 r. Prelegentem była dr inż. Dorota Sienkiewicz-Paderewska.
Podjęte przez dr inż. Dorotę Sienkiewicz-Paderewską badania miały na celu identyfikację i opis stanowisk gatunków prawnie chronionych lub rzadkich występujących na terenie Bagna Bubnów (PLB060001) w Poleskim Parku Narodowym. Obiekt znajduje się na terenie woj. lubelskiego w powiatach chełmskim i włodawskim.
Nie tarpan, ale konik!
Określono 195 stanowisk gatunków objętych obecnie w Polsce prawną ochroną gatunkową. Zidentyfikowano 28 gatunków chronionych, w tym 18 gatunków objętych ochroną ścisłą i 10 gatunków objętych ochroną częściową. Na podstawie analizy fizykochemicznych właściwości gleb oraz wykonanych zdjęć fitosocjologicznych opisano siedliskowe warunki ich występowania.
Tematyka prac badawczych wprowadzonych w Katedrze Agronomii jest bardzo szeroka. Obejmuje ocenę wpływu zróżnicowanych technologii produkcji na plonowanie i jakość plonów roślin rolniczych, w tym także elementy rolnictwa precyzyjnego, oraz różnych systemów uprawy roli, zmianowania i nawożenia na środowisko glebowe.
Innym obszarem badawczym są zagadnienia związane z gospodarowaniem na trwałych użytkach zielonych dotyczące m.in. oceny kiełkowania nasion i początkowego wzrostu wybranych gatunków traw w warunkach suszy i stosowania krzemu, wpływu ograniczenia częstotliwości koszenia na wartość użytkową runi bobowato-trawiastej w uprawie ekologicznej oraz przydatności wybranych gatunków traw do rekultywacji gleby przekształconej działalnością człowieka.
Ważnym elementem jest badanie zróżnicowania florystycznego zbiorowisk łąkowych oraz ocena możliwości zachowania i odtwarzania ich różnorodności. Nowym zagadnieniem badawczym podjętym w ostatnich latach przez pracowników Katedry Agronomii jest określenie z wykorzystaniem metod telemetrycznych preferencji siedliskowych i ocena wpływu wypasu koników polskich utrzymywanych na obszarach bagiennych w różnych systemach hodowli.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz