Rozpoczęły się prace nad polskim inteligentnym robotem spełniającym wymogi rolnictwa precyzyjnego.
Rozpoczęły się prace nad polskim inteligentnym robotem polowym spełniającym wymogi rolnictwa precyzyjnego. Udział w tym spektakularnym projekcie biorą dwa Instytuty Łukasiewicza oraz polski producent maszyn rolniczych - marka Unia. NCBR przeznaczył na ten cel kilkanaście milionów złotych.
Pomysłodawcą projektu jest Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych (PIMR), który odpowiada za konstrukcję robota polowego wraz z modułami roboczymi oraz integrację wybranych podsystemów. Natomiast Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (ILOT) jest odpowiedzialny za osensorowanie robota polowego oraz stworzenie bazy danych upraw. Zadaniem marki Unia jest konstrukcja modułu wysiewającego, budowa stanowisk badawczych oraz ostatecznie wdrożenie robota polowego na rynki polski oraz zagraniczne.
Część bazowa robota polowego ma zależnie od przewidzianej do wykonania pracy, korzystać z różnych przystawek roboczych. W planach jest stworzenie autonomicznego pojazdu do wykonywania różnych prac polowych za wyjątkiem zbioru.
Zakończenie projektu ustalono na koniec sierpnia 2023 r.