Pielnik rzędowy Bednar Row-Master RN
Czeski producent wprowadza na rynek nowe narzędzie do prac międzyrzędowych. Jest nim pielnik o nazwie Row-Master RN, który przeznaczony jest do spulchniania gleby oraz niszczenia mechanicznego chwastów w międzyrzędziach np. buraków cukrowych.
Słupica sprężysta Flexi-tines
W zależności od warunków polowych, pielnik można wyposażyć w różne elementy robocze. Należą do nich m.in. gęsiostópki o szerokości 15 cm, 40-milimetrowe dłuta oraz jedno szersze dłuto o szerokości 60 mm ze specjalną odkładnicą.
Pierwszy zestaw polecany jest do wykonywania zabiegów w uprawie buraków wiosną, we wczesnym okresie wzrostu roślin, a drugi w fazach późniejszych, kiedy jeszcze praca pielnika nie uszkadza liści. Z kolei pojedynczą redlicę z odkładniczką, stosuje się w końcowym okresie uprawy. Zdaniem producenta, obsypuje ona korzenie, ograniczając ich uszkodzenia podczas zbioru.
Dłuta pracują na sprężystych słupicach o nazwie Flexi-tines. Daje to możliwość dostosowywania się elementu roboczego do warunków pracy, wibracje powodują lepszy efekt kruszenia gleby (praca wielowymiarowa tzw. 3D). Ponadto taki element jest zabezpieczony przed uszkodzeniem.
Sekcje robocze zawieszone są na równoległoboku. Każda z nich posiada własne koło kopiujące z przodu maszyny, które służy do regulacji głębokość pracy. Sekcje zamocowane są do ramy poprzez tzw. silent block. Jest to bezobsługowy sposób zawieszenia, który zwiększa docisk.
CultiCam - elektroniczne prowadzenie
Pielnik może być prowadzony automatycznie poprzez system kamer CultiCam, rozpoznających linie tworzone przez rzędy roślin. Obraz z kamer jest przetwarzany na impulsy elektryczne, co w efekcie powoduje szybkie poprzeczne ruchy ramy pielnika, wywołane siłownikami hydraulicznymi. Dzięki temu Row-Master RN może pracować szybko i precyzyjnie. Aby system CultiCam mógł spełniać swoje zadanie, wymaga do pracy roślin w fazie co najmniej dwóch liści.
Row-Master RN występuje w wielu wersjach roboczych. Agregat może być: 6-, 9-, 12- lub 18-rzędowy. Głębokość pracy jest regulowana mechanicznie, bezstopniowo, w zakresie od 2 do 10 cm. Rozstaw elementów roboczych może być regulowany w trzech zakresach: 40, 45 oraz 75 cm.
W zależności od wersji pielnika oraz warunków pracy, wymagana moc ciągnika wynosi od 50 do 120 KM.