Kolejne przypadki ASF u dzików w Czechach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-07-2017,11:30 Aktualizacja: 11-07-2017,11:33
A A A
Afrykański pomór świń zabija kolejne dziki na terenie Czech. Państwowa administracja weterynaryjna potwierdziła wczoraj znalezienie 38 padłych dzików - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Padłe dziki zostały znalezione w obwodzie Zlin niedaleko miejscowości Lužkovice, Příluky, Hvozdná, Kostelec w odległości 80 km od Cieszyna oraz 30 km od granicy ze Słowacją. 
 
Spośród 38 padłych dzików 24 osobniki były zarażone wirusem ASF, 10 próbek dało negatywny wynik, a od pozostałych czterech wyniki jeszcze nie są dostępne.
 
ASF, bioasekuracja, zaostrzenie przepisów

ASF - zaostrzenie przepisów dotyczących bioasekuracji

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) niebezpiecznie rozprzestrzenia się na terenie naszego kraju. W związku z tym od 20 lipca br. będą obowiązywały nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące przestrzegania zasad bioasekuracji.   Przepisy...
 
W wyznaczonej strefie zakażonej wprowadzono zakaz dokarmiania i polowania na dziki oraz monitoring populacji tych zwierząt. Ponadto będzie przeprowadzony spis świń utrzymywanych w gospodarstwach.
 
Pierwszy przypadek tej choroby u dzików w Czechach został potwierdzony u dwóch zwierząt. Znaleziono je w powiecie Zlin, 300 km na południowy wschód od Pragi.
 
Do publicznej wiadomości informacja ta została podana we wtorek 27 czerwca przez czeskie ministerstwo rolnictwa. Informację tę potwierdziła również Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) w raporcie z 27 czerwca na swojej stronie internetowej.
 
Drugi przypadek choroby u dzików w Czechach potwierdzono również 27 czerwca. Dziki, które zostały zakażone wirusem znaleziono w powiecie Zlin, 300 km na południowy wschód od Pragi w odległości ponad 400 km od wcześniejszego przypadku.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA