Eksport wieprzowiny do Japonii będzie łatwiejszy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
16-01-2020,10:10 Aktualizacja: 16-01-2020,10:06
A A A
Japonia wyeliminuje zabezpieczenia dotyczące importu wieprzowiny. Nowe regulacje prawne będą obowiązywały od 1 kwietnia 2020 r.
 
Japonia nie będzie stosować zabezpieczenia wieprzowego w odniesieniu do produktów importowanych z krajów członkowskich Światowej Organizacji Handlu, podaje portal 3trzy3.pl na podstawie apps.fas.usda.gov.
 
Decyzja ta zapadła 20 grudnia 2019 r., kiedy to rząd Japonii ogłosił zamiar zmiany tymczasowej ustawy o środkach taryfowych w celu zniesienia zabezpieczenia wieprzowiny. 
 
Zdaniem ekspertów dodatkowe zabezpieczenia nie są potrzebne, ponieważ praktycznie cały import wieprzowiny jest objęty umowami handlowymi, a każda posiada oddzielny mechanizm ochronny.
 
mięso, spożycie mięsa, wieprzowina, wołowina, drób, baranina,

Wieprzowina odnotowała największy wzrost ceny rok do roku

Wskaźnik cen mięsa FAO w 2019 r. wyniósł  średnio 175,8 punktu. Tym samym wieprzowina odnotowała największy wzrost rok do roku.   Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach...
Zmiany mają wejść w życie od 1 kwietnia 2020 r. po wdrożeniu umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Japonią.
 
Po jej podpisaniu niemal cały japoński import wieprzowiny będzie pochodzić od partnerów umowy handlowej z oddzielnymi mechanizmami ochronnymi, dzięki czemu zabezpieczenia Światowej Organizacji Handlu są zbędne.
 
Mechanizm zabezpieczenia wieprzowiny po raz ostatni uruchomiono w sierpniu 2004 r. spowodowało to podniesienie ceny wyjściowej importowanej wieprzowiny o 129 jenów (około 4,46 zł) za kilogram z wartości 524 do 653 jenów. 
 
Jak wynika z umowy między USA a Japonią wieprzowina amerykańska podlega krajowym zabezpieczeniom wieprzowiny z niższymi podwyżkami taryf, które ostatecznie zostały zniesione.
 
Władze Japonii poinformowały, że utrzymają swoje specjalne zabezpieczenie dla wieprzowiny w ramach swoich zobowiązań Uruguay Round WTO. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA