ASF w dużej chlewni na Mazurach. Niemal 3 tys. świń do utylizacji
Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż bardzo szybko rozprzestrzenia się wśród trzody chlewnej. Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych dwóch ogniskach.
Dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń wybuchły w województwie warmińsko-mazurskim. W obu chlewniach rolnicy utrzymywali w sumie 2738 świń.
Wirusa ASF w obu chlewniach stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 29 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Bioasekuracja będzie się opłacać. Rolnicy otrzymają pieniądze
Ognisko ASF nr 208 i zarazem 104 w tym roku wybuchło w gospodarstwie położonym w obszarze zagrożenia w gminie Węgorzewo w powiecie węgorzewskim w województwie warmińsko-mazurskim.
Gospodarstwo to utrzymywało 20 świń.
Ognisko ASF nr 209 (105 w 2018 r.), stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2718 świń, położonym w obszarze zagrożenia w gminie Budry w powiecie węgorzewskim w województwie warmińsko-mazurskim.
W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.
- Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ