Przebadano ponad milion zwierząt. Tylko pięć było chorych
Najnowszy raport Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) podsumowujący 2015 rok, potwierdza niską liczbę nowych przypadków tzw. choroby szalonych krów (BSE) w krajach Unii Europejskiej.
Autorzy opracowania podają, że po przebadaniu 1,4 mln sztuk bydła we Wspólnocie, stwierdzono zaledwie 5 przypadków tej choroby (w Irlandii, w Słowenii, w Hiszpanii oraz dwa w Wielkiej Brytanii) - informuje FAMMU/FAPA.
Coraz więcej krajów z niskim ryzykiem zagrożenia BSE
Dwa przypadki BSE - w Irlandii (zwierzę urodzone w 2009 r.) i w Wielkiej Brytanii (zwierzę urodzone w 2010 r.) - były tzw. "klasycznymi", gdyż dotyczyły bydła urodzonego po 2001 r., czyli od kiedy obowiązywały bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące pasz. Bruksela zakazała stosowania przetworzonych białek zwierzęcych w żywieniu przeżuwaczy już w 1994 r. rozciągając zakaz na wszystkie zwierzęta gospodarskie w 2001 r.
EFSA stoi teraz przed wyzwaniem znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego "klasyczne" przypadki BSE jeszcze pojawiają się. Liczba wykrywanych przypadków choroby w ostatnich latach jest bardzo mała w porównaniu do tysięcy zwierząt zakażonych w szczytowym momencie kryzysu, ale poprzednie roczne raporty wykazywały jednak zaledwie dwa przypadki w 2013 r. oraz trzy w 2014 r., przy 5-8 tzw. nietypowych (spontanicznych).
Każde wykrycie tzw. klasycznego przypadku BSE u bydła oznacza dla kraju, w którym wystąpił poważne konsekwencje. W 2015 roku Irlandia straciła status "niskiego zagrożenia BSE". To samo było w przypadku Francji na początku bieżącego roku. EFSA ma wydać opinię naukową w tej sprawie w połowie przyszłego roku.