Podawanie antybiotyków można i trzeba ograniczać
Firma BioFeed przy współudziale Stowarzyszenia Stopmastitis i firmy Adifeed zorganizowała cykl konferencji dla hodowców bydła mlecznego, poświęconych tematyce mastitis.
19 lutego konferencja z tego cyklu odbyła się w Rykach (woj. lubelskie). Licznie przybyli na nią hodowcy bydła mlecznego z regionu, których zaprosiła Spółdzielnia Mleczarska Ryki.
Mastitis jest schorzeniem, z którym spotkał się każdy hodowca, a obecnie, kiedy trzeba się przygotować do ograniczenia stosowania antybiotyków w leczeniu zwierząt, coraz ważniejsza staje się profilaktyka.
- Nowe przepisy w UE wymagają od hodowców i od nas lekarzy weterynarii znacznie więcej - powiedział prezes Stowarzyszenia Stopmastitis, lekarz weterynarii Tomasz Jankowiak. - Chodzi o ograniczenie zużycia antybiotyków w leczeniu krów mlecznych - dodał.
Właśnie dlatego pomysł zorganizowania cyklu szkoleń dla hodowców i pokazania im jak racjonalnie stosować antybiotyki. - Zaprosiliśmy też specjalistów z zakresu żywienia, aby zaprezentowali związek między żywieniem, a odpornością - tłumaczył Jankowiak.
W jego ocenie, trzeba stawiać na profilaktykę, bo "jest ona najtańsza i pozwala o ile nie wyeliminować, to znacznie ograniczyć stosowanie antybiotyków". - Bardzo ważne jest także, aby hodowcy wiedzieli jaki rodzaj bakterii mają w stadzie, bo wtedy będziemy wiedzieli czy mamy problem z dojem czy środowiskowy - zaznaczył lekarz weterynarii.
Podczas spotkania szeroko omówił zasady właściwego dojenia krów, bo - jak twierdzi - prawidłowy dój jest najlepszą profilaktyką mastitis.
Wojciech Karolewski, dyrektor ds. sprzedaży BioFeed przedstawił nowatorską koncepcję profilaktyki mastitis poprzez żywienie. Zaprezentował nowy produkt MasttiVet, który jest przeznaczony do stosowania w ostatnim okresie zasuszenia krów jako profilaktykę mastitis w laktacji. Profilaktyka ta oparta jest o witaminę E.
Problem żywienia i jego wpływ na zdrowie zwierząt poruszył też Krzysztof Białoń, ekspert z firmy Adifeed.
- Problem mastitis i kwestie ograniczenia stosowania antybiotyków można pogodzić - podkreślał Wojciech Karolewski. - Trzeba położyć tylko duży nacisk na higienę. To też pozwoli zwiększyć zyski z hodowli, bo każdy przypadek mastitis to nie tylko koszty leczenia, ale także strata zysku z mleka, które trzeba wylać - zaznaczył.
- Współczynnik zużycia antybiotyków w hodowli bydła mlecznego można i trzeba ograniczać. Tak jak zrobiono to w Holandii czy Danii. W wielu krajach antybiotyki można podawać tylko chorym krowom i my też powinniśmy do tego dążyć - podkreślił Tomasz Jankowiak.