Senat za ustawą dotyczącą egzekucji z majątku rolnika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mateusz Mikowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2022,8:00 Aktualizacja: 07-02-2022,8:03
A A A

Senatorowie poparli bez poprawek nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą należące do rolnika zwierzęta nie będą wyłączane z egzekucji komornika w przypadku skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości gospodarstwa rolnego. Chodzi o zabezpieczenie kredytów zaciąganych przez gospodarzy.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek zagłosowało 95 senatorów, jeden był przeciw. Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.

VAT na żywność, nawozy, tarcza antyinflacyjna, Andrzej Duda

VAT na żywność, nawozy i gaz ostatecznie obniżony do zera

Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą od 1 lutego do 31 lipca VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Celem uchwalonej ustawy jest wprowadzenie czasowej...

Ustawa została opracowana przez Senat. Sejm niemal jednogłośnie przyjął ją w ubiegłym tygodniu. Nowela uzupełnia ustawę z grudnia ub.r., która wyłączyła spod egzekucji zwierzęta i rzeczy ruchome potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego przez zadłużonego rolnika.

Przyjęta nowelizacja Kpc ogranicza częściowo te wyłączenia. Zgodnie z nią nie będzie można wyłączyć spod egzekucji m.in. zwierząt w razie równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika.

Jak uzasadnili autorzy nowelizacji, proponowana regulacja rozwiąże problem związany z pozyskiwaniem przez rolników zabezpieczeń wymaganych przy udzielaniu finansowania działalności rolniczej przez banki.

"Warunkiem udzielenia kredytu przez instytucje finansowe jest bowiem ustanowienie odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek, gdyby dłużnik nie wywiązał się z zaciągniętego zobowiązania. Z kolei brak możliwości zaspokojenia roszczenia ze składników majątkowych należących do rolnika, a w konsekwencji także brak możliwości ustanowienia wymaganego zabezpieczenia, bo de facto taki skutek mogą mieć regulacje Kodeksu postępowania cywilnego w aktualnym kształcie, może prowadzić do tego, że rolnicy nie będą w stanie pozyskać finansowania prowadzonej działalności rolniczej" - wskazano w uzasadnieniu zmian.
 

Poleć
Udostępnij