Rolniku ubezpiecz się! Nie narażaj się na kary

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
07-01-2016,13:15 Aktualizacja: 07-01-2016,14:18
A A A

Od początku roku zmieniły się stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia rolniczego. Warto więc się ubezpieczyć i uniknąć płacenia kar.

Każda osoba fizyczna zajmująca się działalnością rolniczą, posiadająca areał użytków rolnych przekraczający łącznie 1 ha i opłacająca w części lub całości podatek rolny, ma obowiązek zawarcia ubezpieczeń obowiązkowych OC rolnika i budynków rolniczych.

Nie dotyczy to natomiast firm zajmujących się działalnością rolniczą takich jak Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne, Spółdzielnie Kółek Rolniczych, spółki z o.o., spółki akcyjne oraz innych agrofirm.

ubezpieczenie społeczne roników, krus, zus

Rolnicze ubezpieczenie – potrzebne są zmiany

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników wymaga pilnych zmian - apeluje do premier Beaty Szydło Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego. Problem dotyczy mozliwości zaliczenia okresów zatrudnienia i podlegania ubezpieczeniu...

Rolnik, który nie ubezpieczy się będzie musiał zapłacić grzywnę. Od 1 stycznia wysokość kary wynosi:

  • brak ubezpieczenia OC rolników - równowartość jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2016 r. - 190 zł, w 2015 r. - 180 zł)
  • brak ubezpieczenia budynków rolniczych - równowartość jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2016 r. - 460, w 2015 r. - 440 zł)

Obliczając te kwoty na podstawie minimalnego wynagrodzenia za płacę zaokrągla się je do pełnych 10 zł.

- Umowa ubezpieczenia z tytułu OC rolnika oraz budynków rolniczych zawierana jest na rok. Często towarzystwa rozkładają składki na raty, co nie oznacza, że umowa jest zawarta tylko na pół roku czy 3 miesiące - tłumaczy Sergiusz Lenhardt, ekspert z Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia.

Gospodarze nie muszą się też martwić, jeżeli zapomną przedłużyć ubezpieczenie na kolejny rok. - Jeżeli rolnik miał polisę obowiązkową, ale zapomniał ją przedłużyć i nie wypowiedział jej, w myśl ustawy ubezpieczenie automatycznie odnawia się na następne 12 miesięcy. Działa to podobnie, jak w przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego OC - dodaje ekspert.

Jest kilka sposobów zawarcia takiego ubezpieczenia. A jakie dokumenty musimy przygotować? Czy tylko właściciel gospodarstwa może je ubezpieczyć? Czy potrzebne jest pełnomocnictwo?

sejm, ustawodawstwo, nowelizacja ustawy, ubezpieczenie rolnicze

Kontrowersje wokół rolniczego ubezpieczenia

Klub PiS zapowiedział poparcie dla projektu noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zgodnie z którym szefowie agencji rolnych będą powoływani przez premiera, a nie jak dotychczas w drodze konkursu. Kluby PO, Nowoczesna i...

- Do dyspozycji klientów jest wiele kanałów dystrybucji. Można to zrobić w agencji ubezpieczeniowej, w oddziale, u brokera. Klienci preferują różne sposoby. Zależy to przede wszystkim od wielkości i wartości majątku, który chcą ubezpieczyć. W przypadku niektórych obiektów mogą być niezbędne oględziny w gospodarstwie - informuje Lenhardt.

Podczas zawierania umowy trzeba mieć dokument tożsamości oraz dane posiadacza gospodarstwa. Warto również posiadać poprzednią polisę oraz ewentualnie zaświadczenie o bezszkodowości z poprzedniego zakładu bowiem dzięki temu można otrzymać korzystniejszą ofertę.

Do zawarcia umowy ubezpieczenia nie jest wymagane pełnomocnictwo i może zrobić to każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Poleć
Udostępnij