Polska chce dłużej wydawać unijne pieniądze
Polska wraz z innymi krajami członkowskimi chce rozmawiać z KE o wydłużeniu okresu wydawania funduszy UE z polityki spójności na lata 2007-2013 - powiedział Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Termin ten upływa z końcem bieżącego roku.
Wiceszef resortu poinformował, że rozmowy w tej sprawie z Komisją Europejską rozpoczną się w przyszłym tygodniu i mają dotyczyć przedłużenia terminu o sześć miesięcy. Podkreślił jednak, że wydłużenie okresu wydawania pieniędzy UE na lata 2007-2013 np. o trzy miesiące byłoby również "istotne".
Komisja Europejska zrefundowała dotychczas Polsce 57,5 mld euro, czyli ok. 85 proc. funduszy UE z polityki spójności na lata 2007-2013. Do rozliczenia pozostało jeszcze ponad 9 mld euro.
- Działamy razem (z krajami członkowskimi - PAP), by wynegocjować z Komisją Europejską jakieś instrumenty. Oczywiście idealne byłoby wydłużenie okresu. To nie jest nierealne, bo to zależy od woli politycznej na forum unijnym - zaznaczył Kwieciński.
Międzynarodowe spotkanie w tej sprawie odbyło się w poniedziałek w Warszawie. Na zaproszenie strony polskiej wzięli w niej udział przedstawicieli Bułgarii, Chorwacji, Czech, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch.
Polska przedstawiła propozycje mechanizmów na poziomie unijnym, które pozwoliłyby państwom członkowskim dłużej wykorzystać dostępne środki ze starej unijnej perspektywy finansowej.