Niższy podatek rolny w 2016 r.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił wysokość średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2016. Jest to 53,75 zł za 1 dt, czyli o 7,62 zł/dt mniej niż przed rokiem (61,37 zł).
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 1 Ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, które wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku, opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Zmiany w ustawie dotyczą także zasad ustalania podatku w odniesieniu do grunty pod stawami, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych, gruntów pod rowami oraz gruntów rolnych zabudowanych – bez względu na zaliczenie do okręgu podatkowego. Od 1 stycznia 2016 r.wymienione wyżej grunty przelicza się na hektary przeliczeniowe według następujących przeliczników:
- 1 ha gruntów pod stawami zarybionymi łososiem, trocią, głowacicą, palią i pstrągiem oraz gruntów rolnych zabudowanych – 1 ha przeliczeniowy;
-
1 ha gruntów pod stawami zarybionymi innymi gatunkami ryb, gruntów pod stawami niezarybionymi, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych oraz gruntów pod rowami – 0,20 ha przeliczeniowego.