Kolejne kredyty preferencyjne czekają na rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARiMR, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2018,8:00 Aktualizacja: 31-08-2018,12:39
A A A

Dzięki porozumieniu ARiMR z SGB Bankiem S.A. oraz BGŻ BNP Paribas S.A. rolnicy mogą skorzystać z nowej linii kredytów preferencyjnych. Zmieniło się także oprocentowanie kredytów klęskowych.

Kredyt przeznaczony jest na zakup nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, pasz, kwalifikowanego materiału siewnego lub szkółkarskiego do nowych nasadzeń i odnowień, zakup hodowlanych jałówek, loszek, owiec-maciorek, kózek oraz rozpłodników buhajów, knurów, tryków, kozłów i ogierów, z wyłączeniem zakupu na eksport, zakup pszczelich matek użytkowych i reprodukcyjnych.

susza rolnicza, pomoc dla poszkodowanych rolników, mateusz morawiecki, jan krzysztof ardanowski,

Pomoc finansowa, kredyty i gwarancje dla poszkodowanych rolników

Preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji, gwarancje spłaty pożyczek, czy wypłata pomocy do hektara upraw - to niektóre z form pomocy, o którą mogą ubiegać się rolnicy poszkodowani przez suszę. Ministerstwo rolnictwa przypomina,...

"Wsparcie mogą otrzymać producenci rolni, którzy z prowadzonej wytwórczości uzyskali w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o kredyt co najmniej 10 000 zł ze sprzedaży produktów wytworzonych w ramach działalności w zakresie rolnictwa" - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kredyt udzielany będzie w 2018 r. Agencji dopłaca do oprocentowania maksymalnie przez 4 lata. Kredytobiorca płaci oprocentowanie w wysokości 2 proc., a pozostałą pokryje ARiMR.

Wsparcie agencji udzielane jest jako pomoc de minimis w rolnictwie. Kwota kredytu nie może przekraczać limitu tego wsparcia posiadanego przez producenta rolnego w okresie trzyletnim (maksymalnie równowartość 15 000 euro). Aby otrzymać kredyt z linii KSP, należy złożyć w banku wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.

ARiMR informuje ponadto, że zmienia się oprocentowanie kredytów klęskowych - obrotowych i inwestycyjnych. Koszt pożyczki w SGB Banku S.A i bankach w nim stowarzyszonych oraz BGŻ BNP Paribas S.A. wynosi obecnie:   

  • 0,5 proc. - jeżeli kredytobiorca posiadał ubezpieczenie co najmniej 50 proc. powierzchni upraw, z wyłączeniem łąk i pastwisk, lub co najmniej 50 proc. liczby zwierząt gospodarskich
  • 2,85 proc. - jeżeli kredytobiorca nie posiadał wymienionego ubezpieczenia
     
  • Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
Poleć
Udostępnij