Do 2014 r. Polska miała dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej w wysokości 22 mld SDR). W styczniu na kolejny wniosek naszego kraju, FCL zmniejszono do kwoty 13 mld SDR.
Jeśli chodzi o ramy instytucjonalne i polityki gospodarczej, Polska pozytywnie wypada na tle krajów sąsiednich - powiedział Mitsuhiro Furusawa, pełniący obowiązki przewodniczącego Rady Wykonawczej MFW po zakończeniu dyskusji na temat Polski.
Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła kolejne 2-letnie porozumienie w sprawie elastycznej linii kredytowej (flexible credit line - FCL) o zmniejszonej wysokości 6,5 miliarda SDR-ów (około 8,24 miliarda euro).
Agencja ratingowa Fitch podtrzymała w piątek rating Polski na poziomie A-, z perspektywą stabilną. Agencja Moody's podała z kolei w piątek wieczorem w komunikacie, że 13 stycznia nie dokonała aktualizacji ratingu Polski. Zgodnie z raportem...
"Polska nadal osiąga korzyści z bardzo mocnych fundamentów i ram polityki gospodarczej. Wzrost gospodarczy pozostaje silny, bezrobocie wciąż spada, a deflacja ustąpiła. Rachunek obrotów bieżących jest niemal zrównoważony, podczas gdy wzrósł poziom rezerw walutowych. System bankowy jest płynny i dobrze dokapitalizowany. Jeśli chodzi o ramy instytucjonalne i polityki gospodarczej, Polska pozytywnie wypada na tle krajów sąsiednich" - komentuje Furusawa uzasadniając decyzję.
Wskazuje m.in., że "władze zamierzają kontynuować zrównoważony stan finansów publicznych poprzez utrzymanie deficytu budżetowego w 2017 r. poniżej poziomu 3 proc. PKB, dopuszczalnego Procedurą Nadmiernego Deficytu UE, oraz rozpoczęcie konsolidacji fiskalnej w 2018 r.".
"Ponadto, polskie władze zobowiązały się do utrzymywania stabilności finansowej przez efektywnego nadzoru i wdrożenia nowych ram nadzoru makroostrożnościowego oraz reorganizacji kryzysowej banków. W tym zakresie, ważnym krokiem była zmiana podejścia władz do walutowych kredytów hipotecznych, mająca na względzie interes klientów, z jednoczesnym zabezpieczeniem stabilności sektora bankowego" - dodaje cytowany przedstawiciel MFW.
Furusawa podkreśla na koniec, że "z tych względów nowa, dwuletnia, elastyczna linia kredytowa będzie istotnym elementem zabezpieczającym przed ryzykami zewnętrznymi, w połączeniu z elastycznym kursem walutowym i silnymi rezerwami Polski".
Do 2014 r. Polska miała dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej w wysokości 22 mld SDR), ale umową z ubiegłego roku, na wniosek Polski, zmniejszono linię do wysokości 15,5 mld SDR (co odpowiadało równowartości ok. 22,1 mld dol.). W styczniu na kolejny wniosek Polski, FCL zmniejszono do kwoty 13 mld SDR.