Dotacje na rozwój usług rolniczych w PROW 2014-20
Nawet 500 tys. zł (50 procent kosztów kwalifikowalnych) może otrzymać beneficjent poddziałania 7.7.4 Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych w nowym PROW. Pomoc ta będzie udzielana w ramach de minimis.
Z nowego PROW będzie można odzyskać część kosztów kwalifikowanych, które obejmują koszty zakupu (z instalacją) lub koszty leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności nowych maszyn, urządzeń, sprzętu komputerowego. Koszt kwalifikowalny zakupu ciągnika rolniczego nie może przekroczyć 50 proc. pozostałych kosztów kwalifikowalnych.
Natomiast leasing zwrotny, a także dodatkowe koszty związane z umową leasingową (marża finansującego, ubezpieczenie oraz podatek VAT) nie są kosztami kwalifikowalnymi.
Beneficjentem pomocy w ramach tego działania może być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, prowadząca działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług rolniczych jako mikro- lub małe przedsiębiorstwo przez co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy.
Ponadto wnioskodawca musi przedłożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa biznesplan dotyczący rozwoju działalności gospodarczej i zadeklarować świadczenie usług rolniczych (chodzi o to, żeby maszyny nie były wykorzystywane wyłącznie w gospodarstwie rolnika, ale żeby były używane do działalności gospodarczej zapewniającej dochód).
Z tego działania nie otrzymają pomocy podmioty, które skorzystały ze wsparcia w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach PROW 2007-13.
ARiMR przy przyznawaniu pomocy weźmie pod uwagę innowacyjność biznesplanu, ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz to, czy beneficjent działa w gminie leżącej w powiecie, w którym notuje się najwyższy poziom bezrobocia w kraju. W pierwszej kolejności mogą spodziewać się wsparcia wnioskodawcy, którzy nie skorzystali z pomocy z poprzedniego PROW w ramach działań: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.
Na rozwój usług rolniczych w latach 2014-20 resort rolnictwa chce przeznaczyć 64 999 372 euro.