Szkolne zmagania OWiUR w Pyrzycach
Uczniowie z Pyrzyc uczestniczą w OWiUR od jej drugiej edycji. Pierwsze wzmianki o laureatach zakwalifikowanych na szczeblach okręgowych pojawiają się w kronice szkoły w 1982 r.
W tym roku uczniowie walczyli o dalsze kwalifikacje w czterech blokach: Mechanizacja Rolnictwa – 18 uczestników, Gastronomia – 10 uczestników, Technologia żywności – 10 uczestników oraz Agrobiznes – 10 uczestników.
– Przygotowania do OWiUR rozpoczynają się z początkiem każdego roku szkolnego. Kolejny etap, to praca ze zwycięzcami eliminacji szkolnych, czyli przygotowania do kwietniowych eliminacji okręgowych. Do udziału w Olimpiadzie wybierani są uczniowie wyróżniający się wiedzą i umiejętnościami z danego bloku – informują nauczyciele.
- Chcemy dać młodzieży uczącej sie w naszej szkole coś więcej niz samą edukację. Olimpiada jestym takim składnikiem. Nie bez znaczenia jest również współpraca z lokalnym biznesem. Staramy się organizować praktyki i wycieczki. Tam nasi uczniowie mają możliwość obcowania z nowoczesnością - mówi dyrektor ZSCKU Paweł Palczyński
A przygotowania to codzienna praca opiekunów z uczniami, rozwiązywanie zadań testowych oraz analiza testów z poprzednich lat. Nauczyciele dodatkowo przekazują informacje z tych działów, których jeszcze uczniowie nie zdążyli przerobić w toku nauki. W Pyrzycach również dodatkowe zadania praktyczne wykonywane są na zajęciach w Pracowni sporządzania potraw oraz Pracowni organizacji żywienia.
Test teoretyczny z gastronomii obejmował głównie zasady sporządzania i ekspedycji potraw, a także obsługi konsumenta. Mechanizacja rolnictwa to oczywiście budowa maszyn, ciągników oraz znajomość przyrządów pomiarowych. Wiedzą z zakresu zasad sporządzania potraw, warunków przechowywania żywności, wartości odżywczej, wpływu obróbki cieplnej na wartość odżywczą potraw, metod utrwalania żywności oraz maszyn i urządzeń gastronomicznych musieli wykazać się startujący w bloku Technologia żywności. Pytania z agrobiznesu dotyczyły wiedzy ekonomicznej, wiedzy o Unii Europejskiej oraz dopłat dla rolników.
Po części teoretycznej przyszedł czas na zadania praktyczne. W gastronomii była to m.in. obsługa konsumenta oraz przygotowanie pierogów leniwych. Technologia żywności obejmowała sporządzenie marynaty octowej, rozpoznanie produktów spożywczych oraz ich klasyfikacji (kasze, zboża), rozpoznania grzybów jadalnych.
W bloku Mechanizacja rolnictwa zadania praktyczne polegały na regulacji agregatu ciągnika do uprawy, regulacji napięcia paska alternatora ciągnika oraz wykonaniu połączenia nitowanego 2-elementowego. W bloku Agrobiznes zadania praktyczne to obliczanie majątku obrotowego oraz kapitału obcego, wskaźników płynności, wypełnianie druku przelewu, obliczanie struktury użytków rolnych w gospodarstwie.
Gastronomia i Technologia żywności to świeżo powstałe bloki z rozbicia bloku Żywienie człowieka i gospodarstwo domowe. Uczniowie z Pyrzyc zawsze mocno oblegali ten dział, plasując się w połowie stawki. Bywały również lata, gdzie zajmowali 2,3,4 i 5 miejsce na etapie okręgowym i 2 miejsce na etapie ogólnopolskim.
W poprzedniej edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku Mechanizacja rolnictwa I miejsce na etapie okręgowym uzyskał uczeń Paweł Pieróg, natomiast V miejsce Przemysław Białek. Blok Agrobiznes może pochwalić się dokonaniami Magdaleny Barańskiej, która zajęła II miejsce na etapie centralnym w 2010 roku, natomiast w eliminacjach okręgowych uzyskała I miejsce.
Patronem medialnym XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, a także multiportal agropolska.pl. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.