Pszczela Wola rozpoczęła start po indeksy
W ostatni piątek października rozpoczęły się eliminacje szkolne XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Rolniczego w Pszczelej Woli do eliminacji przystąpiło 116 uczniów z klas trzecich i czwartych w trzech blokach tematycznych.
Największym zainteresowaniem cieszyła się gastronomia, gdzie swoich sił spróbowało 50 uczniów, w technologii żywności wystartowało 24 uczniów i w agrobiznesie 42. Istniejąca 70 lat szkoła nie prowadzi obecnie klas typowo rolniczych. Dumą szkoły jest Technikum Pszczelarskie – jedyne takie w Polsce. Szkoła ma też własną pasiekę liczącą 180 rodzin pszczelich i skansen pszczelarski.
Oprócz Technikum Pszczelarskiego działa tu Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Liceum Ogólnokształcące Sportowe o profilu jeździeckim oraz Gimnazjum. We wszystkich tych szkołach uczy się 350 uczniów z Polski i zagranicy.
– W Olimpiadzie Szkoła bierze udział od samego początku, z większymi lub mniejszymi sukcesami. Moje lata to jest pasmo sukcesów – mówi Bożena Stępień, absolwentka Szkoły i laureatka Olimpiady, a obecnie Kierownik Kształcenia Praktycznego ZSR CKR w Pszczelej Woli. – A i moi starsi koledzy brali udział w finale ogólnopolskim, ja zajęłam I miejsce w finale ogólnopolskim w dziale produkcja zwierzęca. Kontynuujemy tę tradycję. Nauczyciele, którzy uczą przedmiotów zawodowych każdego roku przygotowują uczniów do Olimpiady. Większe sukcesy mają tutaj koleżanki, które kształcą w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Technikum Pszczelarskie ma okrojone przedmioty z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz mechanizacji rolnictwa, stąd też nie bierzemy udziału w tych blokach. W profilu kształcenia nie mamy takiego przedmiotu jak agrobiznes, jest tylko trochę ekonomiki rolnictwa – dodaje.
Po rozwiązaniu testu, składającego się w każdym bloku z 60 pytań, uczniowie przystąpili do wykonania zadań praktycznych. W bloku technologii żywności uczniowie mieli za zadanie rozpoznać nasiona zbóż i kasze, wykonać pasteryzację produktów i zidentyfikować grzyby. W bloku gastronomii uczniowie gotowali pierogi leniwe, wykonywali dekorację z warzyw oraz prezentowali zasady obsługi gości na przyjęciu zasiadanym. W bloku agrobiznesu dostali zadania pisemne.
Do eliminacji szkolnych uczniowie przygotowują się na lekcjach przedmiotów zawodowych. Z tymi, którzy przejdą do drugiego etapu nauczyciele przedmiotów zawodowych, poza praktycznym ćwiczeniem umiejętności na lekcjach, prowadzą pracę indywidualną.
Patronem medialnym XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, a także multiportal agropolska.pl. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.