OWiUR to priorytet w Golądkowie
Udział uczniów w OWIUR jest priorytetem w ZSCKR im. J. Dziubińskiej w Golądkowie, jak mówi Marianna Buźniak z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie.
Uczniowie szkoły od lat biorą udział w tej olimpiadzie. Odnoszą także znaczące sukcesy uzyskując tytuły laureatów i finalistów etapu centralnego. W ostatnich latach największe osiągnięcia w tym zakresie szkoła ma w bloku agrobiznes.
– Sukces cieszy, ale jeszcze bardziej fakt, że są uczniowie, którzy mają pozytywną motywację i chętnie podejmują wyzwania – informuje Marianna Buźniak, która przesłała relację z elimicacji szkolnych XL OWiUR na portal agropolska.pl
Osiągane rezultaty są efektem zaangażowania zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Zawsze w pracy dydaktycznej cieszy fakt, że uczniowie chcą rozwijać swoje zainteresowania, poszerzać i pogłębiać wiedzę.
Nauczyciele przedmiotów zawodowych, jako opiekunowie uczniów, udzielają im wsparcia merytorycznego, poświęcają czas na dodatkową pracę z nimi.
W ramach przygotowań corocznie:
- spotykają się z uczniami na zajęciach pozalekcyjnych i rozwiązują testy i zadania,
- doskonalą umiejętności praktyczne uczniów,
- udostępniają materiały do samodzielnych ćwiczeń,
- uczestniczą z uczniami w wyjazdowych konferencjach i szkoleniach tematycznych w ramach aktualizacji wiedzy,
- poszerzają wiedzę o nowości w danej dziedzinie poprzez lekturę czasopism branżowych dostępnych w bibliotece szkolnej,
- samokształcenie z wykorzystaniem Internetu (ciekawe artykuły)
Swoimi wrażeniami z etapu szkolnego XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych dzieli się na portalu agropolska.pl Patryk Nowak, uczeń Technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. J. Dziubińskiej w Golądkowie
– Dnia 23 października 2015 r. brałem udział w szkolnych eliminacjach XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym Gastronomia. W pierwszym etapie musiałem zmierzyć się z testem, który liczył 60 pytań. Choć pytania nie należały do najłatwiejszych, z większością sobie poradziłem – relacjonuje Patryk Nowak.
– Kolejnym etapem eliminacji była część praktyczna, Sześć osób z najlepszymi wynikami z części teoretycznej (wśród których znalazłem się również ja) przystąpiło do drugiego etapu eliminacji. Należało zastosować swoją inwencję twórczą wykonując dekoracje z cebuli, pora, gotowanej marchewki i jabłka. Drugim zadaniem było wykonanie potrawy – pierogi leniwe. Ostatnim zadaniem była profesjonalna obsługa gości. Całość eliminacji była bardzo wartościowa, biorąc w nich udział mogliśmy sprawdzić swoją wiedze i umiejętności. Udział w olimpiadzie to cenne doświadczenie, które mam nadzieję zaowocuje w przyszłości – dodaje Patryk Nowak.
Patronem medialnym XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, a także multiportal agropolska.pl. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.