Eliminacje centralne OWiUR w bloku produkcja roślinna
27 maja 2022 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się Eliminacje Centralne XLV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W bloku Produkcja roślinna przeprowadzono je w Katedrze Agronomii w Instytucie Rolnictwa SGGW.
Do zmagań o zwycięstwo przystąpiło 22 uczestników. Każdy z nich musiał wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną, jak również umiejętnościami praktycznymi. W pierwszym etapie olimpiady weryfikowano wiedzę uczestników podczas testu, składającego się z 60 pytań jednokrotnego wyboru.
Olimpijskie zmagania w SGGW rozpoczęte
Następnie uczniowie przystępowali do 3 zadań praktycznych sprawdzających następujące umiejętności:
- rozpoznawanie gatunków z rodziny bobowatych ze wskazaniem, które użytkowane są na nasiona, a które wyłącznie na zieloną masę,
- wytypowanie traw pastewnych dobrej wartości, z podziałem na przydatne do wysiewu na pastwiska trwałe i na krótkotrwałe użytki zielone (na gruntach ornych),
- zaszeregowanie chwastów do poszczególnych grup (chwasty trwałe, roczne, zimujące, ozime), określenie, jakie uprawy zachwaszczają poszczególne gatunki oraz wskazanie głównych źródeł zachwaszczenia upraw.
Zadania praktyczne opierały się na świeżych eksponatach roślin pochodzących z Kolekcji Roślin Uprawnych Katedry Agronomii i Stacji Doświadczalnej Instytutu Rolnictwa SGGW w Skierniewicach, przygotowanych przez pracowników Katedry Agronomii.
W sobotę 28 maja 2022 r. w Auli Kryształowej SGGW odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom.
Uczniowie szkół średnich z całej Polski brali udział w eliminacjach finałowych w ramach 11 bloków tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, technologia żywności, gastronomia, agrobiznes, leśnictwo, ochrona i inżynieria środowiska, architektura krajobrazu oraz weterynaria.
Wszystkim laureatom Olimpiady, a także uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i rozwoju!
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz