Woda z podziemia ogrzewa szkołę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2015,14:10 Aktualizacja: 24-04-2015,14:29
A A A
Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach (województwo świętokrzyskie) czerpie ciepło... spod ziemi. Jest to możliwe dzięki odwiertowi do wód termalnych.
 
Placówka przeszła w związku z tym gruntowną termomodernizację. - Sprężarkowe pompy ciepła zostały zainstalowane, by czerpać energię z odwiertu geotermalnego o głębokości ok. 750 m. Urządzenia mają łącznie moc ok. 140 kW. A to praktycznie zapewnia niezależność na ogrzanie szkoły, sali gimnastycznej i warsztatów - mówił Jacek Adamusik z ZSR w Cudzynowicach podczas uroczystości oddania do użytku odwiertu. 
 
Co ważne, cała instalacja współpracuje z zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi.
 
Doktor Beata Wiktorowicz ze świętokrzyskiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego, który zaprojektował odwiert i badał wodę przedstawiła właściwości złóż oraz zachęcała do spróbowania zdrowej wody. - Charakteryzuje się dużym stężeniem siarki, jodu, wysoką temperaturą, blisko 29 stopni oraz dużą wydajnością, a źródło jest wysoko zmineralizowane - zdradziła. 
 
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu "Podniesienie efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej na terenie powiatu kazimierskiego i kieleckiego". 
 
Znajdujący się w tym pierwszym powiecie odwiert powstał przy wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. "Szacuje się, że wydajność może wynieść 200-300 metrów sześciennych na godzinę. A zasobność złoża może wynieść około 3 mld metrów sześciennych" - podaje Świętokrzyski Urząd Marszałkowski w Kielcach.
 
W okolicach odwiertu lokalny samorząd posiada około 120 hektarów gruntów, które mogą być przeznaczone na inwestycje związane z wykorzystywania wód o właściwościach leczniczych. - Odkrycie złóż to szansa na powstanie nowych miejsc pracy. Liczymy na zainteresowanie przedsiębiorców - mówi starosta kazimierski Jan Nowak.
 
Jak informuje urząd marszałkowski, po raz pierwszy na złoża wód termalnych i siarczkowych na tym terenie natrafiono w latach 60. ubiegłego wieku podczas poszukiwania ropy naftowej.
Poleć
Udostępnij