W sobotę Światowy Dzień Gleby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2015,15:10 Aktualizacja: 04-12-2015,15:33
A A A

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) 5 grudnia świętować będzie Światowy Dzień Gleby. W tym toku obchodzony będzie pod hasłem "Gleby to grunt życia".

Święto zostało ustanowione w 2002 roku, a jego celem jest podkreślenie roli, jaką pełni gleba w zabezpieczeniu potrzeb żywnościowych, a także jako cenny element środowiska naturalnego, istotny dla cyklów hydrologicznych i przepływu energii. Gleby to rezerwat jednej czwartej światowej bioróżnorodności.

Gleba pęka

Niedawne upały spowodowały w wielu rejonach kraju znaczny niedobór wody. Dobrze to widać na plantacjach buraków cukrowych. Na Zamojszczyźnie, na części pól można zaobserwować pęknięcia gleby. Czerwiec jest miesiącem, w...

Od początków cywilizacji rolnicy potrzebowali gleby, aby mogli produkować żywność. Dzisiejsze rolnictwo stoi przed wieloma wyzwaniami: musi produkować coraz więcej żywności, na takich samych areałach uprawowych. Z tego też powodu konieczna jest odpowiednia ochrona gleb.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin działa na rzecz zwiększenia świadomości społecznej na temat roli gleby w zapewnieniu odpowiedniego spływu wód gruntowych, ochrony przed powodziami i suszami, stabilności ekosystemu.

- Zdrowe i żyzne gleby są kluczowe dla globalnej produkcji żywności, mają bezpośredni wpływ na poziom produkcji rolnej i wysokość plonów. Dlatego też prowadzimy działania edukacyjne i informacyjne dotyczące dobrych praktyk rolniczych, posiadania sprawnego zaplecza technicznego oraz właściwego postępowania na wszystkich etapach prac związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin - mówi Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Od 2005 roku PSOR i Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin prowadzą wspólnie z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach program TOPPS, którego celem jest promowanie dobrych praktyk rolniczych i podjęcie działań na rzecz ograniczenia ryzyka powstawania zanieczyszczeń wód i gleby środkami ochrony roślin.

Ostatnio ukazała się najnowsza wersja Poradnika Dobrej Praktyki Ochrony Roślin, przygotowanego przez ekspertów Instytutu Ogrodnictwa. Ponadto, w całej Polsce prowadzone są szkolenia dla użytkowników środków ochrony roślin.

Poleć
Udostępnij