W Poznaniu rozpoczyna się Jarmark Świętojański

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (rs), (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2015,9:05 Aktualizacja: 15-06-2015,8:38
A A A
Na poznańskim Starym Rynku w sobotę rozpoczyna się 40. Jarmark Świętojański. Największa tego typu impreza w mieście przyciąga tłumy osób i handlarzy, którzy rozlokują się na ponad 120 stoiskach. Będzie można zjeść, napić się, kupić antyki i rękodzieło.
 
Jarmark trwa ponad dwa tygodnie i zakończy się 28 czerwca. Impreza nawiązuje do kilkusetletnich wielkopolskich tradycji kupieckich - jarmarki były centrami wymiany handlowej i kulturalnej. W tym roku w wydarzeniu wezmą udział m.in. wystawcy z Włoch, Litwy i Białorusi.
 
"Na jarmarku będą rozmaite wyroby. Zupełnie nową rzeczą są domki handlowe z Włochami, którzy będą sprzedawać szynkę parmeńską, ser parmeński, octy i oliwy. Po raz pierwszy powstanie też +Ogród Świętojański+" - wymienił kilka atrakcji jarmarku prezes miejskiej spółki Targowiska Krzysztof Janowski.
 
Ogród ma powstawać etapami i będzie się rozrastał w trakcie imprezy. "Powstaje on w stylu wiejskim nawiązującym do charakteru jarmarku. Postaraliśmy się wyjść naprzeciw najnowszym trendom - kolory są pastelowe, teraz najmodniejszy jest biały i jego pochodne" - powiedział twórca ogrodu Karol Flak.
 
Organizatorzy wymieniają, że na straganach będzie można zobaczyć unikatowe wyroby rękodzielnicze takie jak: ręcznie szyte zabawki pluszowe, poszewki, poduszki, wyroby drewniane i ceramiczne. Monaster z Białorusi przygotuje między innymi malowaną ręcznie ceramikę.
 
Na żywo będzie można zobaczyć pracę garncarza, kowala i rzeźbiarza. Zorganizowane zostaną pokazy malarstwa, introligatorstwa w skórze, haftu a także lalkarstwa.
 
Nie zabraknie też pochodzących z Litwy i Podlasia chlebów i wędlin. Na straganach pojawią się wypieki cukiernicze, aromatyczne przyprawy, świece woskowe, miody z własnej pasieki i inne wyroby pszczele, między innymi pyłek i pierzga.
 
Jak dodał Janowski, trudno sobie wyobrazić poznański jarmark bez handlu starociami - pasjonaci zajmą jedną z przyległych do Starego Rynku uliczek.
 
Anna Dorna ze spółki Targowiska przekazała, że „każdy z szesnastu dni jarmarku będzie miał swoją myśl przewodnią”. W programie jest Dzień Koncertowy, Dzień Sportu, Dzień Tańca i wiele innych. Podczas tych wydarzeń artyści wystąpią na jarmarkowej scenie.
 
Poznański Jarmark stara się przypominać o tradycji Nocy Świętojańskiej, dlatego przygotowaliśmy Dzień i Noc Kupały, podczas którego będziemy świadkami spektaklu w wykonaniu Poznańskiej Szkoły Baletowej przypominającego nam misterium ognia i wody.
Poleć
Udostępnij