Policja apeluje do rolników o ostrożność na drogach i polach
W związku z sezonem żniw, rolnicy korzystający z ciągników i maszyn powinni zachować szczególną ostrożność na drogach na polach - mówi Rafał Jeżak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.
- Sierpień to czas żniw, a więc i okres intensyfikacji prac polowych z wykorzystaniem poruszających się po drogach ciągników rolniczych czy maszyn rolniczych, zwanych pojazdami wolnobieżnymi. Dlatego też mazowiecka policja apeluje do rolników o szczególną ostrożność - podkreślił funkcjonariusz.
W rolnictwie dramatycznie wzrosła liczba wypadków
Dodał, że od początku roku na Mazowszu w wypadkach z udziałem traktorów 6 osób zostało rannych, a jedna zmarła.
Policja apeluje do rolników o użytkowanie tylko sprawnych maszyn i urządzeń, wyposażonych w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, w sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną.
Mundurowi przypominają o konieczności prawidłowego zabezpieczenia urządzeń podczas pracy i postoju oraz o używaniu maszyn wyposażonych w mocne i dobrze zamontowane drabinki oraz schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty.
- Nie należy przewozić ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników, w nieprzystosowanych do tego celu kabinach, na zaczepach, pomostach i ładunkach - zaznaczył Jeżak. Dodał, że przewożony ładunek powinien być właściwie zabezpieczony przed upadkiem i osunięciem ze środka transportu.
Policjanci odwiedzają rolników. O co chodzi?
Policjanci przypominają, że po wykonaniu prac polowych, a przed wjazdem na drogę, należy zadbać o właściwy stan czystości pojazdu, tak aby nie przenosić na jednię zanieczyszczeń pochodzących z kół lub z innych elementów wyposażenia, gdyż może to bardzo obniżyć przyczepność nawierzchni.
- Wystające części, które mogą naruszać stateczność pojazdu rolniczego lub zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, w tym prowadzić do uszkodzenia drogi, muszą być na czas jazdy zdemontowane lub złożone - wskazał Jeżak.
Dodał, że podczas poruszania się po drodze należy w razie potrzeby zjeżdżać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania przez inne pojazdy.
- Nie przekraczając prędkości 20 km/h, dopuszczalny jest przewóz w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy, maksymalnie 5 osób wykonujących prace ładunkowe pod warunkiem, że żadna z nich nie znajduje się pomiędzy ładunkiem, a przednią ścianą przyczepy, a osoby stojące trzymają się uchwytów – zauważył przedstawiciel biura prasowego policji.
Naprawa kombajnu zakończyła się tragedią
Ciągnik rolniczy może mieć umieszczone dodatkowe siedzenie pod warunkiem m.in., że pasażer nie będzie narażony na niebezpieczeństwo, a kierujący nie będzie miał ograniczonych ruchów. Mając na uwadze bezpieczeństwo osób przewożonych, kierującemu pojazdem rolniczym nie wolno palić tytoniu lub spożywać pokarmów w czasie jazdy.
Pojazd, bądź przyczepa powinny być wyposażone w podstawowe oświetlenie wynikające z warunków technicznych oraz powinny być oznakowane trójkątną tablicą wyróżniającą umieszczoną z tyłu, chyba że pojazd nie jest ostatnim poruszającym się w zespole.
Dopuszczalne jest poruszanie się pojazdu rolniczego z maszyną zawieszaną o szerokości nieprzekraczającej 3 m, pod warunkiem odpowiedniego oznakowania części wystających poza obrys pojazdu. Poruszanie się pojazdu rolniczego o szerokości powyżej 3 m do 3,50 metra jest dozwolone pod warunkiem uzyskania odpowiedniego zezwolenia kategorii I, wydawanego przez starostę, a także z wykorzystaniem żółtych sygnałów błyskowych.
Policjanci przypominają także o zapewnieniu właściwej opieki dzieciom podczas praw polowych oraz wydzieleniu najmłodszym specjalnego miejsca do zabawy, z dala od miejsca wykonywania pracy w gospodarstwie.
Niestosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz brak respektowania przepisów może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. - Wielu wypadkom w rolnictwie można zapobiec poprzez właściwą organizację pracy i przestrzeganie zasad - podkreślił na koniec Jeżak.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl