Pierwsza dama podkreśliła zasługi Kół Gospodyń Wiejskich
Koła Gospodyń Wiejskich to polski fenomen - powiedziała małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, podczas obchodów 5-lecia istnienia KGW w Mniszku (Lubelskie). Podkreśliła, że członkinie KGW są liderkami lokalnych wspólnot i często wytyczają kierunki zmian.
- Jeśli chodzi o liczbę kół, jak również o wszechstronną ich działalność, to Koła Gospodyń Wiejskich to jest naprawdę polski fenomen - powiedziała Pierwsza Dama. Agata Kornhauser-Duda mówiła, że dzięki spotkaniom z członkiniami KGW mogła przekonać się o niezwykłej sile więzi sąsiedzkich, a także o "wielce inspirującej roli kobiet i przede wszystkim o sile kobiet na wsi".
- To właśnie panie, będąc liderkami swoich lokalnych wspólnot, bardzo często wytyczają kierunki zmian, które powinny następować na polskiej wsi, a także wyznaczają kierunki rozwoju polskiej wsi. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że to właśnie panie najlepiej znają troski, problemy i potrzeby swoich lokalnych wspólnot, i to panie bardzo często przekazują te sprawy lokalnym władzom" – mówiła prezydentowa. Dodała, że z działalnością KGW wiąże się nie tylko zacieśnianie więzi międzypokoleniowych, ale także przekazywanie piękna ludowej tradycji i kultury młodszemu pokoleniu. - To właśnie nasza ludowa tradycja i kultura stanowi o naszej narodowej tożsamości i to jest coś, co nas wyróżnia na tle innych narodów - zaznaczyła Pierwsza Dama.
Ustawa o kołach gospodyń wiejskich z podpisem prezydenta
Małżonka prezydenta RP objęła patronatem honorowym obchody 5-lecia istnienia KGW we wsi Mniszek w gminie Gościeradów woj. lubelskim. Jak podkreśliła, to wyraz jej uznania i szacunku dla aktywności tego koła, którego członkinie gościła w marcu w Pałacu Prezydenckim. Z okazji jubileuszu życzyła KGW w Mniszku niesłabnącej energii, satysfakcji z działania "i żeby młodzi ludzie, którzy mają tak wspaniałe wzorce wychowawcze, byli dumni ze swoich korzeni".
KGW w Mniszku tworzy 13 osób, w tym trzech panów. Koło to zajmuje się przede wszystkim kultywowaniem dziedzictwa kulinarnego - przygotowywaniem i prezentowaniem potraw według dawnych receptur i przepisów mniszańskich. Przepisy publikuje na portalu społecznościowym, a swoje wyroby prezentuje na różnych pokazach i konkursach. W ub. roku KGW w Mniszku zostało laureatem konkursu "Piękno tradycji we współczesnym świecie", organizowanego przez samorząd województwa lubelskiego. Celem konkursu było uhonorowanie najbardziej aktywnych Kół Gospodyń Wiejskich, które pracując na rzecz swoich społeczności dbają o lokalne tradycje. - Powracamy do dawnych przepisów od naszych babć. Próbujemy odtworzyć te dawne smaki, to jedzenie, jakie było dawnej - bez konserwantów i tego wszystkiego, co dzisiejszy świat ze sobą niesie. My mamy przywiązanie do tradycji, dla tej ziemi, dla wiary, to jest dla nas ważne - powiedziała dziennikarzom wiceprzewodnicząca koła Małgorzata Wieczorek.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś