Opadów będzie więcej, ale wody dostępnej mniej. Dopłata retencyjna dla rolników?
Susze mocno dopiekły rolnikom w ostatnich latach, a może być jeszcze gorzej. - Aby skutecznie przeciwdziałać suszy, trzeba popatrzyć na zmiany zachodzące w dłuższym terminie, w perspektywie kilkunastu-kilkudziesięciu lat - przekonuje dr hab. Andrzej Mikulski.
W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" przedstawiciel Zakładu Hydrobiologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że w naszej części świata zmiany klimatyczne objawiają się przede wszystkim rozchwianą pogodą - w tym coraz mocniejszymi ulewami i długimi okresami suchymi.
Retencja na wsi z rekordowym budżetem
- Modele klimatyczne prognozują, że rosnąca temperatura będzie powodowała coraz większe parowanie wody z powierzchni Ziemi oraz jeszcze większą nieregularność opadów, a w konsekwencji także stepowienie dużego obszaru naszego kraju. Choć opadów będzie prawdopodobnie więcej, to dostępnej wody coraz mniej, bo ta nadmiarowa wyparuje lub spłynie szybciej do Bałtyku i nie damy rady jej zagospodarować - przekonuje naukowiec na łamach "GW".
Jego zdaniem wysychać będą przede wszystkim rejony już dziś najbardziej cierpiące z powodu suszy, a więc w Polsce środkowo-zachodniej. Wody nie powinno zabraknąć tylko na południu i na Wybrzeżu, czyli w zatrzymujących opady górach i wilgotnym klimacie nadbałtyckim.
- Ogromnym problemem będzie również zmiana charakteru opadów zimowych. W Polsce coraz rzadziej będzie prószył śnieg. A to ważny naturalny rezerwuar wody. Zatrzymuje ją wtedy, kiedy rośliny "śpią" i powoli oddaje wiosną, kiedy budzą się do życia. Ba, całkiem niedawno topniejący w górach śnieg nawadniał przyrodę jeszcze na przełomie wiosny i lata! W przyszłości zimowe opady - deszczu i szybko topniejącego śniegu - spłyną do morza, niezatrzymywane przez wegetację - stwierdza Mikulski.
Gminy dostały pieniądze na retencję
Według niego, trzeba zatrzymywać wodę już w górach, m.in. za pomocą odpowiedniej szaty roślinnej. Na pewno należy zostawić w spokoju lasy. Na nizinach natomiast powinniśmy dbać o lasy i mokradła oraz realizować zadania z zakresu tzw. małej retencji.
- Na olbrzymie zbiorniki retencyjne szkoda pieniędzy. Choć takie wielkie, bijące po oczach projekty, dobrze się u wyborców sprzedają. W końcu rząd pokazuje, że intensywnie rozwiązuje nasze problemy. Ale to tylko pozory. W rzeczywistości to wyrzucanie pieniędzy w błoto i prowokowanie nowych kłopotów - zaznacza naukowiec.
W jego opinii dużo sensowniejsza i tańsza jest budowa wielu mniejszych systemów zatrzymujących wodę w gruncie na polach, łąkach, w lasach.
- Państwo musi je wesprzeć, im szybciej, tym lepiej. Jednym z bardzo prostych i skutecznych pomysłów jest dopłata retencyjna dla rolników, połączona z akcją edukacyjną - wskazuje na koniec dr Andrzej Mikulski.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: "Gazeta Wyborcza"