Lekarze weterynarii o projekcie dotyczącym wynagrodzeń: Nie do przyjęcia!
Samorząd lekarzy weterynarii negatywnie zaopiniował projekt rozporządzenia dotyczący ich wynagrodzeń za wykonywanie zadań wyznaczonych przez państwowych inspektorów.
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna (KIL-W) wydała komunikat po odbytych 12 lipca w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozmowach na temat projektu Rozporządzenia w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii. W spotkaniu ze strony rządu wzięli udział wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski oraz zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Magdalena Bartosińska. Natomiast KIL-W reprezentowali prezes Marek Mastalerek, wiceprezes Tomasz Górski oraz członek Izby Wiesław Łada.
Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej niebawem wejdzie w życie
Medycy weterynaryjni zapowiedzieli w nim dalej, że w dalszych negocjacjach będą kierować się zasadą, iż żadna ich grupa wykonująca czynności zlecone nie może zostać poszkodowana w wyniku procedowanej nowelizacji rozporządzenia o wynagrodzeniach.
"W obecnej sytuacji gospodarczej kraju niedopuszczalne jest zwłaszcza obniżanie niektórych stawek. Za kuriozalne przyjmujemy oparcie przez MRiRW wyliczeń stawek wynagrodzeń na podstawie sprawozdań budżetowych powiatowych inspektoratów weterynarii z 2019 roku" - wytknęła KRL-W.
Ponadto zapowiedziała spotkanie sygnatariuszy Porozumienia Warszawskiego, aby uzgodnić wspólne stanowisko i zaplanować dalsze posunięcia.
"Liczymy, że zaplanowane kolejne negocjacje z MRiRW w tej sprawie przyniosą rozwiązania w postaci uwzględnienia zgłaszanych przez nas szczegółowych uwag do projektu rozporządzenia. Jeżeli tak się nie stanie, będziemy informować o podjęciu bardziej stanowczych działań oczekiwanych przez nasze środowisko" – brzmi komunikat.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś