Fatalny rok dla opolskich pszczelarzy. Znacznie mniej miodu
Długotrwała susza i choroby, w tym przede wszystkim warroza przyczyniły się do zmniejszenia zbiorów miodu. Ocenia się, że tylko na Opolszczyźnie wyprodukowano o 1/3 mniej miodu niż w ubiegłym roku.
Pszczelarze z województwa opolskiego podkreślają, że coraz bardziej zauważalne zmiany klimatyczne przyczyniają się do strat w pszczelich rodzinach. Taka sytuacja bezpośrednio przekłada się na spadek pozyskiwanego miodu.
Polacy chcą chronić pszczoły. Bez nich spadłaby produkcja żywności
Gmyrek zwraca uwagę, że jeżeli chodzi o choroby, to największym problemem jest warroza.
- Pszczoły są, były i będą. Pracujemy nad tym, aby młodzi pszczelarze byli. Co roku organizujemy kursy udoskonalające i widzimy młodych ludzi - zaznacza prezes WZP.
Ile w Polsce jest pszczół? Instytut Ogrodnictwa Zakład Pszczelnictwa w Puławach informował, że w październiku 2014 roku w całym kraju liczba rodzin pszczelich wynosiła 1386 020.
W porównaniu do 2013 r. liczba zarejestrowanych pni pszczelich w skali całego kraju wzrosła o ok. 42 tys. co stanowiło ok. 3,1 proc. Najwięcej rodzin pszczelich (pow. 100 tys.) użytkowanych było w województwach: lubelskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, małopolskim, wielkopolskim i dolnośląskim.
Podkarpacie zbiera miody; średnio 10 kg z ula
W pasiekach nie przekraczających 20 pni było ok. 412 tys. rodzin pszczelich. W pasiekach zawodowych (wg definicji określonej w rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 917/2004 liczących powyżej 150 pni) zarejestrowanych było ok. 85 tys. rodzin pszczelich z czego ponad jedna trzecia w pasiekach powyżej 300 uli.