Alarmujące dane na temat rozmiarów suszy w Polsce. Czas przeciwdziałać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2019,15:10 Aktualizacja: 01-02-2019,15:13
A A A

Powstaje Plan przeciwdziałania skutkom suszy - pierwszy krajowy, kompleksowy projekt związany z tym zjawiskiem. Już ponad 3,5 tys. interesariuszy otrzymało ankietę Stop Suszy. W br. ruszą konsultacje społeczne, a zakończenie prac nastąpi do końca 2020 r.

- Przygotowywany przez Wody Polskie Plan przeciwdziałania skutkom suszy to dokument o strategicznym znaczeniu. Do niego będą się odnosiły wszystkie konkretne działania minimalizujące skutki zjawiska podejmowane przez organy administracji rządowej i samorządy - mówi Wojciech Skowyrski, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Sejm, pieniądze, susza, ARiMR

Ponad 715 mln zł dla gospodarstw poszkodowanych przez suszę

Sejm uchwalił bez poprawek nowelizację ustawy okołobudżetowej na ten rok. Przewiduje ona przeznaczenie ok. 11 mld zł z tegorocznych oszczędności na zwiększenie wydatków, w tym dla poszkodowanych rolników. Za nowelizacją ustawy o...

Susza jest jednym z najbardziej dotkliwych i trudnych do przeciwdziałania zjawisk naturalnych oddziałujących na środowisko, gospodarkę i lokalne społeczności. Dane na temat rozmiarów tego zjawiska w Polsce są alarmujące.

- Na jednego Polaka przypada rocznie ok. 1,6 tys. m sześ. wody odpływającej rzekami. Średnia dla całej Europy to 4,5 tys. m sześ. W trudnej walce z suszą potrzebne są działania długofalowe, strategiczne, które przyczynią się do minimalizowania jej skutków - wyjaśnia Rafał Jakimiak, specjalista z Wydziału Planowania Ochrony Przeciwpowodziowej i Suszy PGW WP.

Celem trwającej ankietyzacji jest zebranie danych przydatnych do opracowania katalogu zagrożeń oraz programu działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy. Wśród interesariuszy objętych badaniem są instytucje administracji publicznej (ministerstwa, specjalistyczne jednostki administracji rządowej, administracja samorządowa) i użytkownicy wód z różnych sektorów gospodarki, instytucje naukowo-badawcze oraz organizacje pozarządowe związane z gospodarowaniem wodą i ochroną zasobów wodnych.

Pytania ankiety dotyczą występowania zjawiska suszy i wywoływanych przez nią strat. Odpowiedzi umożliwią zgłoszenie do planu działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy. W ciągu pierwszych 21 dni do systemu zarejestrowało się 39 proc. respondentów, a ankietę wypełniło ponad 10 proc. uprawnionych (zakończenie przewidziano na 8 lutego).

Prace finansowane są z funduszy europejskich.
 

Poleć
Udostępnij