W połowie stycznia 2020 roku w Śmielinie k. Nakła n. Notecią odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego Agro-Środki-Technika-Technologia (w skrócie CBR). Działa w ramach struktur firmy Agro-Land, a jego głównym zadaniem jest doskonalenie technologii uprawy pasowej agregatami marki Mzuri. Inwestycja kosztowała ok. 22 mln zł netto, a środki na jej realizację pozyskano m.in. z dotacji w ramach funduszy europejskich.
Dolina Krzemowa rolnictwa
‒ Centrum Badawczo-Rozwojowe to jeden z najnowocześniejszych ośrodków na świecie, który zajmie się uprawą pasową. Naszą misją jest wprowadzenie do rolnictwa technologii opartych na solidnych fundamentach nauki, wynikających z badań i prac rozwojowych realizowanych wspólnie przez naukowców oraz praktyków. Naszym celem jest stworzenie w przeciągu 3 lat rozwiązań, które zrewolucjonizują branżę rolniczą oraz pozwolą na redukcję emisji dwutlenku węgla i zminimalizują negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne. Już teraz nasi kontrahenci z różnych krajów Europy, Azji i Afryki czekają na nowe rozwiązania, uwzględniające lokalne warunki glebowe i klimatyczne. Może zabrzmi to na wyrost, ale chcemy stworzyć tutaj Dolinę Krzemową rolnictwa. Będziemy poszukiwać rozwiązań, z których będą korzystać przyszłe pokolenia – mówi Marek Różniak, twórca CBR i właściciel marki Mzuri.
W Śmielinie k. Bydgoszczy, na początku kwietnia odbyło się uroczyste wkopanie kamienia węgielnego pod nową inwestycję Agro-Landu. Firma rozpoczyna budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego. Powstający obiekt będzie najnowocześniejszym ośrodkiem naukowym...
Laboratoria ze sprzętem za 11 mln zł
‒ Centrum Badawczo-Rozwojowe w Śmielinie to miejsce, w którym nauki rolnicze będą współpracować z technicznymi na rzecz praktyki rolniczej. Nauka ma podpowiadać rozwiązania i jednocześnie ma być otwarta na informacje od rolników. Tutaj nauka spotka się z praktyką ‒ wyjaśnia prof. dr hab. inż. Dariusz Jaskulski z UTP w Bydgoszczy będący kierownikiem CBR.
CBR skupia trzy laboratoria: inżynierii mechanicznej, chemiczne oraz analizy roślin i gleby. Obecnie w CBR pracuje na stałe 10 osób oraz dorywczo naukowcy, głównie z UTP w Bydgoszczy. Pełne moce przerobowe powinny zostać osiągnięte już za kilka miesięcy. Ważne jest to, że poza budynkiem i jego infrastrukturą z lokalami o powierzchni użytkowej bliskiej 1500 m2, CBR jest już wyposażone w sprzęt badawczy. O jego potencjale najlepiej świadczy wartość - kosztował ok. 11 mln zł netto i został sprowadzony z całego świata. To dzięki niemu i pracy naukowców agregaty Mzuri mają być coraz lepsze, a rolnictwo ma otrzymywać innowacyjne rozwiązania głównie w zakresie technologii uprawy pasowej (strip-till).
Szefostwo CBR jest otwarte na współpracę krajową i zagraniczną. Już prowadzone są rozmowy w tym zakresie i jeszcze w tym roku można spodziewać się pierwszych porozumień i umów. Z jednej strony dotyczyć mają zaangażowania naukowców z rożnych uczelni w doświadczenia prowadzone przez CBR, a z drugiej realizacji prac badawczych zleconych przez firmy produkujące maszyny i środki produkcji dla rolnictwa. ‒ Jesteśmy otwarci na współpracę. - Zachęcam do kontaktu z nami wszystkich zainteresowanych ‒ mówi Marek Różniak.