Preparat biologiczny BlueN już 2 lata na polskim rynku
Firma Chemirol w dniach 9-10 listopada była gospodarzem konferencji prasowej w Rulewie (woj. kuj.pom.), na której podsumowano 2 lata obecności BlueN w Polsce.
Ten mikrobiologiczny preparat, dzięki bakteriom Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T w odróżnieniu od innych bakterii azotowych, asymiluje azot przez liście. Bakterie wnikają do rośliny przez aparaty szparkowe i szybko kolonizują części nadziemne, przemieszczając się wraz z metabolitami fotosyntezy. Źródłem energii do rozwoju bakterii jest metanol, który rośliny wydzielają podczas intensywnego wzrostu. Asymilacja azotu z powietrza odbywa się głównie w liściach przy użyciu kompleksu enzymatycznego nitrogenazy. W ten sposób bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T dostarczają azot amonowy, który jest wykorzystywany przez roślinę do syntezy aminokwasów. Producentem jest Corteva, a wyłącznym dystrybutorem w Polsce Chemirol z Mogilna.
Spotkanie było okazją do zapoznania się z licznymi wynikami badań polskich i europejskich doświadczeń prezentujących korzystny wpływ preparatu na plonowanie : rzepaku ozimego, jęczmienia jarego, pszenicy ozimej, kukurydzy i ziemniaka. Badania ścisłe w 2023 roku przeprowadzono w 18-stu lokalizacjach w Polsce w jednostkach : COBORU, IHAR Radzików, A.T. Sp. z. o. o. ,UP Poznań, UWM Olsztyn i IOR Poznań. Uczestnicy z zainteresowaniem śledzili prezentowane wyniki doświadczeń także z Francji, Słowacji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Węgier.
Nie zabrakło również praktyków, którzy podzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi BlueN. Robert Szymański- właściciel gospodarstwa nasiennego w powiecie hrubieszowskim i sadownik Krzysztof Adamowicz z woj. mazowieckiego opowiedzieli o korzyściach stosowania w uprawach rolniczych, jabłkach i truskawkach.
Dzięki zastosowaniu BlueN i skutecznej agrotechnice 28 października wynikiem 137,25 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16% został ustanowiony rekord Polski w buraku cukrowym . Cały proces zbioru, transportu i ważenia odbył się pod kontrolą sędziego z biura rekordów. Gospodarze konferencji przygotowali uroczyste wręczenie certyfikatu za te rekordowe plony, który trafił do GR Justyny i Przemysława Galas w Łagwach w woj. wielkopolskim.