Problem z importem z Ukrainy narasta. Nawet Niemcy i Francja zaczęły odczuwać jego wpływ na ceny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2023,18:10 Aktualizacja: 12-10-2023,18:51
A A A

Zaniepokojenie uwolnieniem handlu produktami rolnymi z Ukrainą rośnie nawet w krajach zachodniej Europy. Zaczęły stamtąd płynąć głosy o potrzebie wprowadzenia środków ochronnych.  

Kwestia niekontrolowanego napływu ukraińskich produktów rolnych była jednym z tematów poruszanych podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca. Podkreślano wtedy, że import z Ukrainy zdecydowanie ma wpływ na rynek unijny, zwłaszcza zbóż, roślin oleistych, miodu, drobiu i jaj.

Będą klauzule ochronne dla rynków UE?

Jak możemy się dowiedzieć w relacji z tego spotkania, po raz pierwszy północne oraz zachodnie państwa członkowskie, takie jak Niemcy i Francja zaczęły odczuwać wpływ importu na ceny. Polscy przedstawiciele w Copa-Cogeca alarmowali o tym problemie od wielu miesięcy, ale po raz pierwszy dyskusja miała zupełnie inny charakter.

mrirw, resort rolnictwa, kas, tajemnica celna, zboże, zboże techniczne, import, ukraina, importerzy, lista

Resort nie zostawia złudzeń: lista firm importujących zboże z Ukrainy pozostanie tajna

O ujawnienie listy firm, które kupowały zboże techniczne z Ukrainy, wystąpił m.in. samorząd rolniczy. Właśnie doczekał się odpowiedzi. Nie jest zapewne taka, jakiej by oczekiwał. Już jakiś czas temu resort rolnictwa podkreślał, że dysponuje...

„Wydaje się, że nastawienie do problemu w Copa-Cogeca zaczyna się zmieniać. Wiele delegacji z krajów Europy Zachodniej wyraziło zaniepokojenie uwolnieniem handlu produktami rolnymi z Ukrainą. Po raz pierwszy na tym forum padały wnioski krajów innych niż przyfrontowe, aby Copa-Cogeca oficjalnie wystąpiła do Komisji Europejskiej o zastosowanie klauzul ochronnych przewidzianych w przepisach. Cieszę się, że nasze argumenty zostały w końcu przyjęte, choć szkoda, że tak późno” – stwierdził cytowany w komunikacie Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Nieskuteczne porozumienie o tranzycie

Podczas rozmów przywołano zawarte w sierpniu przez premierów Rumunii i Ukrainy porozumienie w sprawie współpracy przy tranzycie ukraińskich towarów. Jego celem było podwojenie wielkości eksportu ukraińskiego zboża za pośrednictwem Rumunii. Ale obecna na posiedzeniu Copa-Cogeca delegacja rumuńska przekonywała, że porozumienie o tranzycie zboża nie przyniosło oczekiwanych efektów i ich kraj jest nadal zalewany przez tanie ukraińskie zboże.

„Niepokoi nas obecna sytuacja na rynku zbóż w kontekście agresji Rosji na Ukrainę. Na razie Polska jednostronnie zablokowała import z Ukrainy, ale to nie będzie trwało wiecznie. A doświadczenia rumuńskie pokazują, że wszelkie porozumienia o tranzycie  mogą być nieskuteczne” – zwrócił uwagę Marian Sikora.

Jeden z wniosków z dyskusji ze spotkania był taki, że obecna sytuacja pokazuje najlepiej, iż niezbędne jest wzmocnienie pozycji unijnego komisarza ds. rolnictwa tak, aby miał także wpływ na politykę handlową, która może w znacznym stopniu rozregulować rynki rolne.

psl, ludowcy, kosiniak-kamysz, kaucja, produkty rolne, ukraina, drewno, grupy producenckie

Prezes PSL: trzeba wprowadzić system kaucyjny na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy

Trzeba wprowadzić system kaucyjny na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy - powiedział w niedzielę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w Polubiczach Dworskich (Lubelskie). Mówiąc o programie wyborczym PSL, wymienił m.in. wprowadzenie cen...

Sytuacja na innych rynkach też trudna

W opinii członków Copa-Cogeca latem ekstremalne warunki pogodowe znacząco dotknęły unijnych rolników. W wielu regionach zbiory były bardzo niskie, zwłaszcza w Europie południowej i północnej, natomiast koszty środków produkcji uplasowały się na ekstremalnie wysokim poziomie, a ceny nawozów zaczynają ponownie rosnąć.

„Dotknięte zostały głównie produkcja buraka cukrowego, zbóż, roślin oleistych, oliwy z oliwek, niektórych owoców i warzyw, wina i chmielu. W niektórych przypadkach wysokie ceny płacone przez konsumentów oraz wysoki popyt pokryją straty, nie dotyczy to jednak wszystkich towarów rolnych. Sytuacja w sektorze hodowli zwierząt jest dosyć pozytywna, oprócz sektora nabiału, gdzie ceny w dalszym ciągu spadają zgodnie z tendencją globalną. Należy także zauważyć, że afrykański pomór świń rozprzestrzenia się w niebezpiecznym tempie, co może mieć poważne konsekwencje dla sektora” – wskazano w relacji z posiedzenia.

Poleć
Udostępnij