Wykorzystanie rolnictwa precyzyjnego do nawożenia rzepaku azotem
Rolnictwo precyzyjne cieszy się coraz większym zainteresowaniem i coraz mocniej ta tematyka gości na uczelniach rolniczych. Ostatnio spotkanie na ten temat zorganizowano na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie. Prelegentem był Piotr Mazur, prezes spółki Agrotechnology.
Piotr Mazur podał przykład wykorzystania innowacyjnych metod w monitoringu odżywienia rzepaku ozimego azotem. Na przełomie października i listopada 2016 r. na plantacjach rzepaku ozimego wykonano pomiary, które stanowią podstawę do wykonania mapy pobrania azotu o wysokiej rozdzielczości.
Drony nad polem
Na tej podstawie przygotowane będą rekomendacje nawozowe dla pierwszej dawki azotu w 2017 r. Wykorzystane do tego celu zostaną zaawansowane algorytmy agronomiczne oraz cyfrowe mapy aplikacyjne na rozsiewacz nawozowy lub opryskiwacz.
W ten sposób w opinii Piotra Mazura rolnik uzyskuje wymierny zysk w postaci zwiększonego plonowania na żyznych stanowiskach (ok 100-200 zł/ha) oraz oszczędność azotu w miejscach nierokujących wysokiego plonu (ok. 10-20 proc. dawki azotu).
Zdaniem Piotra Mazura stosowanie metod rolnictwa precyzyjnego jest opłacalne w gospodarstwach o powierzchni od 200 ha w górę. Jako główną przyczynę ograniczeń w rozwoju rolnictwa precyzyjnego w naszym kraju wskazał świadomość rolników.
Podczas spotkania prelegent poruszył także kwestię działalności stowarzyszenia European Innovation Partnership (EIP – AGRI) w promowaniu innowacji w rolnictwie. W 2014 r. Piotr Mazur jako jedyny ekspert ds. rolnictwa precyzyjnego z Polski, brał udział w pracach grupy roboczej Mainstreaming precision farming. Celem międzynarodowej grupy, złożonej z naukowców oraz praktyków rolnictwa, było wypracowanie sposobów promocji rolnictwa precyzyjnego w krajach Unii Europejskiej.
Spółka Agrotechnology zajmuje się rolnictwem precyzyjnym od 2004 r. Oferuje także usługi skanowania gleby, badania odczynu i zasobności gleby oraz wykorzystania dronów do oceny kondycji plantacji a także monitorowania wymarznięć czy też szkód powodowanych przez zwierzynę leśną.
Spotkanie zorganizowały Warszawskie Oddziały Polskiego Towarzystwa Agronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Łąkarskiego. Wzięli w nim udział także studenci kierunku Rolnictwo na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie.