Produkuje tuczniki w cyklu zamkniętym od 25 lat, a jego stado podstawowe liczy 25 loch rasy polskiej białej zwisłouchej. W ciągu roku sprzedaje około 550 zwierząt w wadze 115-130 kg, za które rozlicza się w wadze bitej ciepłej.
Tuczniki w Niemczech w ubiegłym tygodniu potaniały o 5 centów, a w bieżącym tygodniu o kolejne 3 centy. W ślad za tym w większości krajów Unii Europejskiej ceny poszybowały w dół. Spadek cen żywca wieprzowego jest...
Jan Rozwarski z Biskupina w woj. kujawsko-pomorskim swoją przygodę z rolnictwem rozpoczął w 1992 r.
- Kupiłem działkę o powierzchni 3,5 ha, na której wybudowałem chlewnię. Umieściłem w niej trzy prośne lochy rasy pbz, które dostałem od brata Krzysztofa. W kolejnych latach powiększałem budynek oraz dokupowałem kolejne samice - mówił Jan Rozwarski.
W chlewni o długości 24 m i szerokości 14 m znajduje się porodówka wyposażona w sześć indywidualnych kojców porodowych, odchowalnia prosiąt, miejsce dla loch luźnych oraz tuczarnia.
Wszystkie grupy zwierząt są utrzymywane na płytkiej ściółce, która jest usuwana dwa razy dziennie.
W budynku zastosowano wentylację podciśnieniową regulowaną automatycznie za pomocą sterownika klimatu, który współpracuje z czujnikiem temperatury.
Ściany chlewni są wyłożone płytkami ceramicznymi, co ułatwia zachowanie higieny. Rolnik po każdej sprzedaży tuczników myje ściany za pomocą myjki wysokociśnieniowej.
Wielka Loteria Ekoplon, której łączna pula nagród wynosiła blisko 350 tys. złotych, została zakończona. Główne nagrody, wśród których znajdował się samochód Ford Ranger oraz dwa egzemplarze Forda Fiesty,...
Hodowca stosuje wyłącznie krycie naturalne. Samice rasy pbz kryje knurami wbp, a uzyskane w ten sposób pokolenie F1 przeznacza do tuczu.
Zaletą krzyżowania jest uzyskiwanie mieszańców, które charakteryzują się lepszym wykorzystaniem paszy, większymi przyrostami dziennymi i mniejszą podatnością na zachorowania.
Maciory są użytkowane średnio przez 3 lata, a remont stada odbywa się w oparciu o loszki pochodzące z zakupu.
Gospodarz w ciągu roku kupuje od 4 do 6 loszek w wadze 90-110 kg. Pochodzą one z gospodarstwa Waldemara Kalisza z miejscowości Kijewo koło Inowrocławia.
- Średnio od lochy uzyskuję 11,5 prosiąt w jednym miocie, ale zdarzają się sztuki, które dają po 15 młodych. Odstawiam prosięta od matki po 4 tygodniach, ale w przypadku licznych miotów robię to tydzień później - tłumaczył gospodarz.
Hodowca należy do Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej Farmer i sprzedaje zwierzęta przez tę grupę. Tuczniki są utrzymywane do masy 115 - 130 kg, a ich dzienne przyrosty wynoszą 900 g. Rozlicza się za nie w wadze poubojowej ciepłej, a średnia ich mięsność wynosi 58 proc.
W żywieniu zwierząt wykorzystuje paszę wyprodukowaną we własnym gospodarstwie oraz stosuje premiksy.
Jan Rozwarski jest jednym z laureatów Wielkiej Loterii Ekoplon. Zarejestrował on 80 kuponów i wygrał Forda Fiestę oraz dwa kupony na paliwo o łącznej wartości 150 zł.
Więcej na temat produkcji Jana Rozwarskiego oraz krzyżowania towarowego świń znajdziesz w Hoduj z Głową Świnie nr 1/2018.
Zaprenumeruj