Naprawdę wiele wiedzą o rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (fem) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2014,13:05 Aktualizacja: 16-10-2017,22:52
A A A

1385 uczniów szkół średnich, głównie rolniczych, zakwalifikowało się do eliminacji okręgowych 38. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, które 11 i 12 kwietnia odbyły się w dziewięciu szkołach rolniczych. 224 olimpijczyków weźmie udział w finale - będą walczyć o stypendia na studia.

Zmagania rozpoczęły się w szkołach 25 i 26 października. Na tym szczeblu eliminacji wystartowało 18 386 olimpijczyków (najwięcej w okręgu siedleckim - 3340) z 377 szkół średnich. Najwięcej szkół wystawiło swoich reprezentantów w okręgu krakowskim (66), najmniej w siedleckim i wrocławskim - po 32.

Do eliminacji okręgowych przeprowadzanych w okręgu bydgoskim, krakowskim, lubelskim, olsztyńskim, poznańskim, siedleckim, szczecińskim, warszawskim i wrocławskim zakwalifikowało się 1385 uczniów, najwięcej w okręgu krakowskim - 190.

Walczyli w dziewięciu blokach tematycznych (w większości okręgów było tylko siedem bloków): produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, ochrona i inżynieria środowiska oraz architektura krajobrazu. Do rozwiązania mieli test składający się z 60 pytań i trzy zadania praktyczne.

Największą popularnością cieszył się blok żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, do którego zakwalifikowało się 315 olimpijczyków. Daleko w tyle została architektura krajobrazu (202), mechanizacja rolnictwa (197) i agrobiznes (176). Najmniej popularny okazał się blok ochrona i inżynieria środowiska (46) i ogrodnictwo (55).

Na 224 zwycięzców eliminacji okręgowych czeka finał olimpiady - 6 i 7 czerwca w Nawojowej pod Nowym Sączem. 39 uczniów wystartuje w kategorii żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, 31 w kategorii architektura krajobrazu, 30 w kategorii mechanizacja rolnictwa, 29 w kategorii produkcja zwierzęca, 28 w kategorii agrobiznes, 27 w kategorii produkcja roślinna, 15 w kategorii ogrodnictwo, 13 w kategorii ochrona i inżynieria środowiska, a 12 w kategorii leśnictwo. Będą musieli rozwiązać test z 60 pytaniami oraz poradzić sobie z trzema zadaniami praktycznymi.

Nagrodą dla zwycięzców w poszczególnych blokach będzie indeks studenta wyższej szkoły rolniczej (kilka szkół do wyboru) otrzymany z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego. Zwycięzcy kolejnych etapów olimpiady otrzymują nagrody rzeczowe. 

***

Organizatorem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, a współorganizatorami uczelnie rolnicze. Patronem medialnym jest wydawnictwo APRA.

Poleć
Udostępnij