Polski Związek Producentów Kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PZPK
26-05-2023,9:05 Aktualizacja: 07-08-2023,15:34
A A A

Polski Związek Producentów Kukurydzy (PZPK) jest ogólnopolską organizacją branżową zrzeszającą podmioty związane z szeroko rozumianą produkcją i wykorzystaniem kukurydzy, w tym: polskie i zagraniczne firmy hodowlano-nasienne i dystrybucyjne, przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie produkcyjne, przedsiębiorców rolnych, rolników indywidualnych oraz pasjonatów i zwolenników kukurydzy.

Początki działalności PZPK sięgają lat 90. XX w. i są kontynuacją działań pasjonatów uprawy kukurydzy z lat 70. i 80. XX w. Od samego początku działalności PZPK organizuje „Dni Kukurydzy”, podczas których prezentowana jest kolekcja najlepszych odmian mieszańcowych kukurydzy przeznaczonych na ziarno i kiszonkę, polecanych do uprawy przez działające na terenie Polski firmy hodowlano-nasienne i dystrybucyjne. Pierwsze takie spotkanie zorganizowane zostało już w 1986 r. w Sielinku.

„Dni Kukurydzy” są organizowane we współpracy z instytutami branżowymi, ośrodkami doradztwa rolniczego i firmami prywatnymi. Podczas tych spotkań poza pokazem kolekcji odmian kukurydzy odbywają się pokazy polowe maszyn i urządzeń wykorzystywanych przy uprawie, zbiorze, magazynowaniu i przerobie kukurydzy. Ponadto na licznych stoiskach prezentowane są środki do produkcji, w tym chemiczne i biologiczne środki ochrony roślin, nawozy, biostymulatory i inne. Prezentowane są też wykłady nt. agrotechniki, przetwarzania i użytkowania kukurydzy, ekonomiki produkcji i innych zagadnień związanych z jej uprawą.

PZPK regularnie organizuje pokazy, szkolenia i wykłady popularyzujące wśród rolników najnowsze technologie uprawy kukurydzy, sprzęt i środki do jej produkcji.

PZPK uwzględniając walory smakowe i wpływ ziarna kukurydzy na zdrowie ludzi (dieta bezglutenowa), od wielu lat zabiega o zwiększenie jego udziału w codziennej diecie Polaków. W ramach działań w tym zakresie od 2014 r. PZPK realizuje z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych KOWR programy promujące uprawę kukurydzy, wykorzystanie ziarna w przemyśle spożywczym oraz zwiększenie jej spożycia.

PZPK ściśle współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej, z którym prowadzi badania Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) na terenie całego kraju, którego wyniki są podstawą oceny nowo zarejestrowanych odmian i ich przydatności dla praktyki rolniczej w różnych rejonach Polski. Wyniki tych badań są niezwykle cenne dla producentów kukurydzy, pozwalają bowiem wybrać najlepszą dla warunków danego gospodarstwa odmianę.

PZPK poza współpracą z COBORU współpracuje także z: firmami hodowlano-nasiennymi i dystrybucyjnymi, instytutami naukowo-badawczymi (IUNG – PIB, IOR – PIB), uczelniami rolniczymi, organizacjami branżowymi oraz organami administracji państwowej, rządowej i samorządowej (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Wojewódzkie Urzędy Marszałkowskie, Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego).

PZPK należy do kilku ważnych organizacji związanych z kukurydzą.

Od 2005 r. PZPK jest członkiem Europejskiej Konfederacji Produkcji Kukurydzy (CEPM), która zrzesza organizacje branżowe i międzybranżowe z 10 krajów europejskich: Niemiec, Bułgarii, Hiszpani, Francji, Węgier, Włoch, Polski, Portugali, Rumuni i Słowacji. Kraje zrzeszone w CEPM wspólnie reprezentują prawie cały areał uprawy kukurydzy w Unii Europejskiej.

Od 2007 r. PZPK jest członkiem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR), która zrzesza 28 związków branżowych.

PZPK od wielu lat współpracuje z Niemieckim Komitetem ds. Kukurydzy (DMK).

Od 2021 r. PZPK ściśle współpracuje z Krajową Federacją Producentów Nasion Kukurydzy i Sorga z Francji (FNPSMS) przy realizacji 3-letniego unijnego programu „Seeds for Future” finansowanego z funduszy europejskich. Program ten realizowany jest na terenie siedmiu krajów europejskich (Polska, Francja, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Rumunia i Bułgaria).

PZPK prowadzi działalność wydawniczą i od 1993 r. regularnie publikuje półrocznik „Kukurydza” w całości poświęcony zagadnieniom dotyczącym jej uprawy i wykorzystania. „Kukurydza” w wersji drukowanej wydawana była do stycznia 2017 r. (nr 50.). Kolejne wydania publikowane są już w wersji elektronicznej i dostępne są na stronie internetowej Związku. Poza półrocznikiem PZPK wydaje liczne publikacje poświęcone uprawie i przetwórstwie kukurydzy (ulotki, broszury, materiały konferencyjne), które poza wersją drukowaną dostępne są także w wersji elektronicznej na stronie internetowej Związku.

Dzięki wieloletniej i wytężonej pracy PZPK wzrósł areał uprawy kukurydzy w Polsce, która obecnie jest drugim zbożem, co do powierzchni zasiewów. Z niecałych 5 tys. ha na początku lat 70. XX w. wzrosła w latach 80. XX w. do 15 tys. ha. W 2012 r. przekroczyła 1 mln ha, a w 2022 r. osiągnęła ponad 1 mln 860 tys. ha. Aktualnie, po trudnym pod wieloma względami roku ubiegłym, areał jej uprawy przekracza 1 mln 833 tys. ha.

 

Poleć
Udostępnij
KONTAKT

dla wystawców

Elżbieta Strokowska-Bołejko

tel. kom. 666 014 488

 

pokazy maszyn rolniczych

Jolanta Uwarzyńska

tel. kom. 600 065 364