Biogazowe certyfikaty niemal 7-krotnie droższe niż zielone
Na Towarowej Giełdzie Energii zawarta została pierwsza transakcja prawami majątkowymi przysługującymi za produkcję energii elektrycznej z biogazu rolniczego. Cena tzw. błękitnego certyfikatu była prawie 7-krotnie wyższa niż zielonego certyfikatu należącego się producentom odnawialnych źródeł energii wytwarzanych w pozostałych technologiach.
Podczas pierwszego dnia notowań błękitnych certyfikatów, czyli we wtorek, nie zawarto żadnej transakcji. Udało się to dopiero w czwartek, w ramach transakcji pozasesyjnych nierozliczanych.
Zgodnie z opublikowanym indeksem TGEozebioTP, kurs transakcyjny wyniósł 280 zł/MWh, a wolumen obrotu 1293 MWh.
Biogazowe certyfikaty od wtorku na giełdzie
Tymczasem średnia cena zielonych certyfikatów w notowaniach sesyjnych wyniosła 43,4 zł/MWh, zaś w notowaniach pozasesyjnych – 75,45 zł/MWh.
Obrót błękitnymi certyfikatami możliwy jest od 6 września. Pozwala na to znowelizowana ustawy o odnawialnych źródłach energii. Od 1 lipca obowiązuje bowiem zapis dotyczący obowiązku umarzania świadectw pochodzenia dla energii elektrycznej produkowanej z biogazu rolniczego w wysokości 0,65 proc. sprzedaży tej energii odbiorcom końcowym.
Zdaniem ustawodawcy, wprowadzenie błękitnych certyfikatów wpłynie na poprawę sytuacji finansowej działających biogazowni rolniczych, które w wyniku drastycznego spadku cen zielonych certyfikatów już dawno przestały być dochodowe.
TGE wraz z rozpoczęciem notowań PMOZE-BIO zaczęła także publikację indeksów cenowych: TGEozebio dla transakcji sesyjnych oraz TGEozebioTP dla transakcji pozasesyjnych.