Duży napływ importowanego miodu. Jakie są wyniki kontroli?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2023,15:55 Aktualizacja: 08-09-2023,15:57
A A A

Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego (PZP) zwrócił się do głównego lekarza weterynarii oraz głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych o przekazanie informacji na temat badań importowanego miodu.

Takie kontrole zadeklarował minister rolnictwa po interwencji Związku, który alarmował o niskich cenach skupu miodu, a nierzadko braku tego skupu, co jest efektem dużego napływu pszczelego produktu z importu. Odpowiedzi z organów kontrolnych niedawno do PZP nadeszły.

Ponad 1000 kontroli weterynaryjnych

Według pisemnych zapewnień głównego lekarza weterynarii Pawła Niemczuka, każda przesyłka miodu z krajów trzecich podlega kontroli weterynaryjnej na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej przed dopuszczeniem do obrotu. Od 1 stycznia do 27 sierpnia br. przeprowadzono 1086 takich kontroli, w tym 5 kontroli przyniosło wynik negatywny (produkt nie został dopuszczony do obrotu). Z kontrolowanych przesyłek pobierano również próby do badań organoleptycznych (215 próbek) oraz laboratoryjnych (57 próbek) – tu wszystko było w porządku.

copa cogeca, miód, pszczoły, pszczelarstwo, podrabiany miód

Europejski sektor pszczelarski jest na krawędzi kryzysu. Trzeba zatrzymać podrabiany "miód"

Unia Europejska powinna wdrożyć na granicach przepisy, które zatrzymają napływ na unijny rynek podrabianego „miodu” - są przekonani europejscy pszczelarze. Rozmawiano m.in. o tym na posiedzenie grupy roboczej...

„Ponadto pragnę zauważyć, iż Inspekcja Weterynaryjna prowadzi kontrole miodu jedynie w kierunku bezpieczeństwa żywności, natomiast kwestie jakości handlowej oraz zafałszowań produktów spożywczych znajdują się w kompetencjach Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych” – wskazał szef Inspekcji Weterynaryjnej.

Takie czynności można podjąć

Przemysław Rzodkiewicz, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w obszernej odpowiedzi (całość tutaj) zaznaczył, że prowadzonej przez tę instytucję kontroli granicznej podlegają partie miodu importowanego o wielkości minimalnej 0,5 tony.

„Czynności kontrolne mają na celu ustalenie zgodności towaru z przepisami o jakości handlowej oraz deklaracją jakościową, przedłożoną przez importera. Deklaracją jakościową jest np. specyfikacja produktu, atest jakościowy, informacje wynikające z oznakowania produktu” – wyliczył Rzodkiewicz.

Jak dodaje, kontrola jakości handlowej towarów przywożonych z zagranicy obejmuje co najmniej jedną z następujących czynności:

- sprawdzenie dokumentów umożliwiających identyfikację artykułu rolno-spożywczego, atestów jakościowych, wyników badań laboratoryjnych oraz innych dokumentów świadczących o jego jakości handlowej,

- sprawdzenie opakowania, oznakowania, prezentacji artykułu oraz warunków jego przechowywania i transportu,

- oględziny artykułu rolno-spożywczego (mogą obejmować sprawdzenie cech organoleptycznych),

- pobranie próbek oraz ich ocenę lub badanie laboratoryjne,

- ustalenie klasy jakości artykułu rolno-spożywczego.

minister, telus, zboże, produkty rolne, ukraina, import, zakaz, ue, komisja europejska

Minister Telus: postulujemy zakaz importu miodu i malin z Ukrainy do Polski

Polska nie zgadza się na wznowienie importu zbóż z Ukrainy po 15 września. Ponadto postulujemy, by unijnym zakazem importu do Polski zostały objęte również miód i maliny - poinformował minister Robert Telus. Szef MRiRW...

Zakwestionowany miód z Turcji

„O zakresie i trybie kontroli artykułów rolno-spożywczych decyduje inspektor, biorąc pod uwagę specyficzne cechy badanego produktu, warunki techniczne do przeprowadzenia kontroli oraz dokumentację przedłożoną przez zainteresowany podmiot. Niezbędne czynności wykonywane są w miejscu przeprowadzenia kontroli, po otwarciu środka transportu zawierającego produkty przewożone luzem lub na podstawie opakowań jednostkowych produktów zapakowanych” – wyjaśnił szef IJHAR-S.

Inspekcja od 1 stycznia do 30 sierpnia br. przeprowadziła kontrolę graniczną 731 partii miodu importowanego z krajów trzecich o łącznej masie 15 228 ton. Wydano 1 decyzję zakazującą wprowadzanie miodu do obrotu na terytorium Polski - dla partii miodu pochodzącego z Turcji (z uwagi na zaniżoną liczbę diastazową).

Poleć
Udostępnij