Nie będzie dopłat do konopi odmiany Rajan
Od roku 2023 uprawa konopi odmiany Rajan nie kwalifikuje się do płatności bezpośrednich, a także do płatności obszarowych w ramach II filaru (objętych Planem Strategicznym WPR na lata 2023-2027 i PROW 2014-2020) - poinformował resort rolnictwa. 13 stycznia powiadomienie wysłano do Komisji Europejskiej.
Rajan to polska odmiana włóknistych konopi jednopiennych, wyhodowana w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Charakteryzuje się wysoką produkcją biomasy. Odmiana jest wpisana do katalogu odmian roślin uprawnych UE.
Płatności do konopi włóknistych. Co się zmieni?
Natomiast odmiana Finola ponownie kwalifikuje się do dopłat. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych odmian konopi włóknistych, od ponad dekady wykorzystywana komercyjnie do produkcji suszu i wielu innych produktów. Od 2021 r. nie przysługiwały płatności do jej uprawy z powodu zbyt dużej zawartość THC (substancji halucogennej). UE dopuszczała uprawy o zawartości do 0,2 proc. THC .
Jednocześnie MRiRW poinformowało, że w unijnym rozporządzeniu zwiększony został maksymalny poziom THC z 0,2 proc. do 0,3 proc. Od 2023 r. wszystkie odmiany konopi, w tym Finola, o zawartości do 0,3 proc. THC będą kwalifikowały się do wsparcia.
W 2020 roku w Polsce uprawiano ponad 3 tys. ha konopi. Choć areał upraw tej rośliny rośnie, to nadal jest ona marginalna.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz