Rolnictwo wciąż pełni ważną funkcję w gospodarce całego kraju. Według oficjalnych danych odpowiada za 3 proc. PKB, co jest jednym z najwyższych wyników spośród państw Unii Europejskiej. Ponadto sektor rolno-spożywczy generuje ok. 10 proc. wszystkich miejsc pracy. Rolnictwo w Polsce ulega silnym przeobrażeniom. Obecnie małe, rodzinne i rozproszone gospodarstwa rolne coraz częściej ustępują miejsca dużym, wyspecjalizowanym podmiotom gospodarczym stawiającym przede wszystkim na nowe technologie i wysoką efektywność. Warto dowiedzieć się więcej na temat lokalnych firm rolniczych i dowiedzieć się, jak znaleźć przedsiębiorstwa z konkretnego regionu.
Firmy rolnicze w bazie: ile ich jest?
Podczas poszukiwań partnerów biznesowych zajmujących się różnymi działami rolnictwa warto wybrać bazę firm, która akumuluje informacje na temat wszystkich funkcjonujących na rynku podmiotów. Jeśli wejdziemy na stronę największej bazy firm działającej w Polsce, czyli
ALEO.com, to szybko ustalimy, że w kategorii rolnictwo, hodowla i uprawa działa 53954 firm.
Najwięcej, 24 960 podmiotów, specjalizuje się w płodach rolnych. Kolejne 9852 firm zajmuje się chowem i hodowlą zwierząt. 1814 działalności reprezentują sektor kwiatów i roślin, 1132 rybołówstwa, a 11 051 funkcjonuje w obszarze leśnictwa i sadownictwa. 549 podmiotów dostarcza nawozy i środki ochrony roślin.
Dzięki bazie firm nawiązanie z nimi współpracy oraz przeprowadzenie szczegółowej weryfikacji konkretnej firmy będzie zdecydowanie prostsze. Bez trudu uda się również znaleźć przedsiębiorstwa zlokalizowane w wybranym regionie.
Jak znaleźć firmy rolnicze w okolicy?
Aby wyszukiwać podmioty gospodarcze w bazie firm, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki. Po wpisaniu frazy kluczowej, np. „rolnictwo”, „rybołówstwo” czy „uprawa roślin” wyświetlona zostanie lista podmiotów spełniających wskazane kryteria. W wygodny sposób można dotrzeć do nich również, korzystając z rozwijanego drzewka kategorii.
Wystarczy wybrać kategorię „rolnictwo, hodowla i uprawa”, a następnie sprecyzować zapytanie, wybierając jedną ze wskazanych podkategorii. Równie łatwe jest wyszukiwanie firm zlokalizowanych w najbliższej okolicy. W tym celu należy skorzystać z filtru lokalizacji i z rozwijanej listy wybrać interesujące Cię województwo. Pozwoli to szybko odnaleźć podmioty zarejestrowane w Twojej okolicy.
Łatwa weryfikacja kontrahenta
Baza firm bardzo często jest wykorzystywana do zdobywania informacji na temat konkretnej działalności. To kluczowe zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, którzy chcą dokładnie poznać szczegółowe dane na temat przyszłego kontrahenta. Jeżeli poszukujesz na przykład dostawcy płodów rolnych i wstępnie wytypowałeś potencjalnego partnera, warto dokonać szybkiej weryfikacji. Po wprowadzeniu jego danych w wyszukiwarce ALEO.com można przejść do profilu firmy. W nim uda się natomiast ustalić m.in.:
-
dane rejestrowe firmy,
-
numer NIP, REGON, KRS,
-
dane przedsiębiorcy,
-
adres, stronę internetową,
-
numer telefonu, e-mail,
-
datę rejestracji,
-
informację o istnieniu wspólnoty majątkowej,
-
dane finansowe (jeżeli dotyczy to konkretnego przedsiębiorstwa),
-
formę prawną prowadzenia działalności,
-
powiązania osobowe.
Możesz więc w łatwy sposób przekonać się, czy kontrahent lub usługodawca prowadzi firmę, czy jest on aktywny oraz jak długi jest jego rynkowy staż. Poza tym przekonasz się, czy jest wypłacalny. Dowiesz się też więcej o jego sytuacji finansowej.
Poznaj opinie innych osób
Równie ważnych informacji mogą dostarczyć opinie pozostawiane w profilu firmy przez inne osoby, w tym przez dotychczasowych kontrahentów czy klientów. Dzięki temu szybko przekonasz się, czy firma cieszy się renomą i czy inne osoby nie zgłaszały wobec niej żadnych zastrzeżeń. Co więcej, aby uzyskać tak rozbudowane informacje, nie będzie konieczne odwiedzanie kilku różnych serwisów. Wszystkie niezbędne dane znajdą się bezpośrednio w bazie firm.
Nie wszyscy rolnicy prowadzą firmę
Należy pamiętać, że nie wszyscy rolnicy aktywni na rynku muszą prowadzić działalność gospodarczą, a co za tym idzie – nie zawsze posiadają numer NIP i korzystają z przywilejów przedsiębiorców. Według danych GUS aż 87,5% produkcji rolnej pochodzi z gospodarstw indywidualnych, a więc gospodarstw rolnych użytkowanych przez osobę fizyczną.
Wielu indywidualnych rolników nie prowadzi przedsiębiorstwa, ale rozlicza się np. w formie ryczałtu. Oni również mogą korzystać ze specjalnych rozwiązań ułatwiających współpracę z innymi firmami, w tym m.in. odbiorcami produkowanych przez nich płodów rolnych.