Tauron: instalacja fotowoltaiczna jest optymalna przy co najmniej 40-proc. autokonsumpcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
04-11-2023,8:05 Aktualizacja: 04-11-2023,8:06
A A A

Spożytkowanie na własne potrzeby co najmniej 40 proc. energii wytworzonej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy - wskazuje Grupa Tauron. Poziom autokonsumpcji prądu z fotowoltaiki jest kluczowy dla wysokości rachunków, jakie otrzymują prosumenci.

"Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja, tym oszczędności z fotowoltaiki są bardziej odczuwalne. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej" - wskazują przedstawiciele Taurona w piątkowym komunikacie.

rpo, rzecznik praw obywatelskich, wystąpienie, minister klimatu i środowiska, fotowoltaika, wsparcie, regulacje

Zmiana rozliczeń, brak wsparcia - spore kłopoty z fotowoltaiką. Jest reakcja RPO

Zmiany w tym zakresie dokonane na przestrzeni ostatnich 2 lat wydają się działać na obywateli zniechęcająco – przekonuje w kontekście regulacji prawnych i wsparcia związanego z fotowoltaiką Valeri Vachev, zastępca rzecznika praw obywatelskich...

Kluczowa autokonsumpcja

Poziom zużycia energii na własne potrzeby ma istotne znaczenie w rozliczeniach prosumentów z firmą energetyczną, ponieważ od zeszłego roku na fakturach nie ma już wskazań liczników, a rozliczenie następuje na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie.

"Najpierw sumujemy energię, którą prosument pobiera z sieci w ciągu każdej godziny na wszystkich fazach. Następnie odejmujemy od tego sumę energii, którą w ciągu tej samej godziny wprowadza do sieci na wszystkich fazach. Energię pobraną i wprowadzoną, które zbilansowały się w każdej godzinie traktujemy jako autokonsumpcję i jej nie rozliczamy. Rozliczamy jedynie energię, która się nie zbilansowała" – wyjaśnił ekspert ds. fotowoltaiki w spółce Tauron Sprzedaż Rafał Kocoł.

Dopasowana moc fotowoltaiki

W efekcie na fakturze za prąd prosument widzi energię pobraną - gdy pobierze więcej niż wprowadzi do sieci, lub wprowadzoną - gdy wprowadzi do sieci więcej niż pobierze w każdej godzinie.

lir, izba rolnicza, gleby, grunty rolne, bonitacja, fotowoltaika, farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, wiatraki

Farmy wiatrowe i fotowoltaiczne lokowane na żyznych glebach. LIR chce ochrony dla takiej ziemi

Wyłączenia gruntów o wysokiej i średniej bonitacji z możliwości realizacji na nich inwestycji wielkoobszarowych w odnawialne źródła energii - domaga się Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej (LIR). LIR otrzymuje liczne informacje od...

Niezależnie od ilości energii wyszczególnionych na fakturze, każdy prosument może zamówić przez internet bezpłatny Raport Danych Pomiarowych, aby zweryfikować, ile prądu pobrał, a ile wprowadził do sieci swoją mikroinstalacją w każdej godzinie. Taki raport precyzyjnie opisuje ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed, jak i po bilansowaniu godzinowym.

Przedstawiciele Taurona podkreślają, że kluczowe warunki efektywnego korzystania z instalacji fotowoltaicznej to odpowiednio dopasowana moc fotowoltaiki i wysoka autokonsumpcja wytworzonego prądu. "Dzięki fotowoltaice oszczędności na wydatkach za energię mogą sięgać ponad 50 proc." - podał Tauron.

Do sieci energetycznej Grupy podłączonych jest już ponad 30 proc. wszystkich mikroinstalacji w Polsce.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama