PGE i GE chcą testować produkcję zielonego wodoru z morskiej turbiny wiatrowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2023,16:15 Aktualizacja: 26-10-2023,16:17
A A A

PGE i GE podpisały umowę dotyczącą projektu przetestowania produkcji zielonego wodoru przy użyciu morskiej turbiny wiatrowej GE - poinformowała w czwartek Polska Grupa Energetyczna.

"PGE i GE (GE Wind France SAS i GE Power) podpisały umowę dotyczącą rozwoju projektu mającego na celu przetestowanie produkcji zielonego wodoru przy użyciu morskiej turbiny wiatrowej GE" - poinformowała w czwartek spółka PGE.

Postarają się o wsparcie

Dodała, że w 2024 roku PGE wraz z GE planują ubiegać się o wsparcie dla projektu z funduszy krajowych i unijnych oraz pozyskiwać niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne.

"Na przyznanych PGE obszarach na Morzu Bałtyckim możliwe jest wybudowanie ponad 7 GW mocy, co pozwoli nam dostarczać ok. 26 TWh energii, która może być wykorzystywana również do produkcji zielonego wodoru. Uzyskany wodór może zostać wykorzystany jako alternatywne paliwo w transporcie kolejowym i drogowym, w ciepłownictwie lub znaleźć zastosowanie w przemyśle ciężkim, przyczyniając się do jego dekarbonizacji" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

ebi, wiatraki, turbiny wiatrowe, farma wiatrowa, bałtyk, morze bałtyckie, orlen

EBI wyłoży 610 mln euro na morską farmę wiatrową z udziałem Orlenu

Europejski Bank Inwestycyjny zainwestuje 610 mln euro w projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, którą budują wspólnie na Bałtyku Orlen i kanadyjski Northland Power - przekazał w środę PAP EBI. Jak podkreślił EBI,...

To będzie czyste paliwo

Spółka podała, że w planowanym projekcie, wodór wytwarzany będzie w elektrolizerze wykorzystującym energię elektryczną produkowaną z testowanego modelu turbiny wiatrowej offshore.

Do produkcji zielonego wodoru wykorzystuje się odnawialne źródła energii, a nie paliwa kopalne, określany jest więc mianem czystego paliwa. Umożliwia ono przechowywanie i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce; zabezpiecza dostawy energii elektrycznej i ciepła do ponad 5 mln klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce.

Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama