Dni Pola CIECH Sarzyna w Ruszkowie
Podczas Dni Pola w Ruszkowie (powiat golubsko-dobrzyński, woj. kujawsko-pomorskie) spółka CIECH Sarzyna zademonstrowała skuteczność najnowszego swojego herbicydu Chwastox CF 260 EW, który ma wejść na rynek w 2017 roku. Partnerami imprezy była najstarsza uczelnia rolnicza w kraju – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz firma Ursus.
Dni Pola zorganizowano w gospodarstwie Marioli i Wojciecha Pietrzaków. Mariola Pietrzak pisze do naszego portalu teksty o agrotechnice w swoim gospodarstwie. Córka Maria zajmuje się chowem świń, a jej mąż Kamil odpowiada za park maszynowy oraz wykonywanie zabiegów uprawowych w gospodarstwie.
Ochrona zbóż w Szczutowie
Gospodarstwo rolne o powierzchni 450 ha znajduje się w Szczutowie i Ruszkowie. Prowadzi produkcję roślinną i zwierzęcą. Uprawia się w nim pszenicę, pszenżyto, jęczmień, rzepak (niestety w tym roku cały wymarzł), buraki cukrowe, kukurydzę, rośliny strączkowe oraz mieszanki zbożowo-strączkowe. Znaczna część upraw prowadzona jest na cele nasienne. Produkcja zwierzęca obejmuje chów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym oraz bydła mięsnego LM.
W Ruszkowie na plantacjach pszenicy jarej i browarnego jęczmienia jarego założono poletka, na których zademonstrowano skuteczność herbicydów Chwastox, zresztą bardzo dobrze znanych naszym rolnikom. Niewątpliwą zaletą preparatów jest przystępna cena.
Nowością w przyszłym roku ma być Chwastox CF 260 EW, zawierający trzy substancje aktywne: MCPA (200 g/l), chlopyralid (20 g/l) i fluoksypyr (40 g/l).
Zwiedzający rolnicy podkreślali narastający problem suszy. Nawóz, który został pogłównie zastosowany na pszenicę jarą do tej pory jeszcze się nie rozpuścił. Z powodu suszy rośliny wyraźnie zaczynają zasychać. Jak tak będzie dalej, to będzie problem z uzyskaniem odpowiedniej jakości jęczmienia browarnego, który jest przeznaczony na materiał siewny.