Ochrona zbóż w Szczutowie
Druga dekada maja była ciepła, słoneczna i sucha. Przy takiej pogodzie presja chorób grzybowych jest nieco mniejsza. Pszenica ozima znajduje się w fazie liścia flagowego, jęczmień jary strzela w źdźbło, pszenżyto ozime jest na początku kłoszenia. Wieczorami, gdy jest chłodniej a pszczoły kończą oblot, w naszym gospodarstwie wykonywane są zabiegi fungicydami i insektycydami oraz regulatorem wzrostu.
Poniżej przedstawiam opis środków ochrony roślin, które są stosowane w naszym gospodarstwie w tym sezonie. Nazwy handlowe nie są tak istotne, jak substancje aktywne.
Badanie stanu odżywienia roślin
Pszenica ozima:
Seguris 215 SC (izopirazam 125 g/l, epoksykonazol 90 g/l) to środek o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych w pszenicy ozimej – septoriozy paskowatej liści, septoriozy plew, rdzy brunatnej, rdzy żółtej i brunatnej plamistości liści. W uprawie pszenicy ozimej preparat można stosować od początku strzelania w źdźbło do początku fazy rozwoju ziarniaków.
Środek ten posiada także rejestrację w uprawie jęczmienia jarego i ozimego, pszenżyta oraz żyta.
Zaftra SC (azoksystrobina 250 g/l) to fungicyd o działaniu wgłębnym i układowym, do stosowania głównie zapobiegawczego w pszenicy ozimej i jarej w celu zwalczania mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozy paskowatej liści i rdzy brunatnej. Można stosować od pierwszego kolanka do fazy dojrzałości wodnej ziarna. Ma także rejestrację w jęczmieniu ozimym i jarym.
Pyrinex 480 EC (chloropiryfos 480 g/l) zwalcza szkodniki nie tylko pszenicy ozimej, ale także rzepaku ozimego i buraka cukrowego. Działanie na szkodniki: kontaktowe, żołądkowe, gazowe. W pszenicy ozimej stosuje się go w celu zwalczania skrzypionek. Larwa oraz owad dorosły wygryzają wierzchnią warstwę lub całe liście na wylot zostawiając charakterystyczne kreskowate otwory.
Efektem jest redukcja powierzchni liścia flagowego, co bezpośrednio wpływa na osłabienie kłosa, a tym samym na zmniejszenie plonu ziarna. Termin zwalczania skrzypionek to początek wylęgania się larw – od początku kłoszenia pszenicy do 30 proc. widocznego kłosa.
Postęp biologiczny w zbożach
Sherpa 100 EC (cypermetryna 100 g/l) w pszenicy ozimej zwalcza skrzypionki i mszyce. Na skrzypionki stosuje się od początku wylęgania się larw, od pełni do końca fazy kłoszenia, a na mszyce po wykłoszeniu, po pojawieniu się pierwszych kolonii mszyc, od początku fazy kwitnienia nie później niż do początku mlecznej dojrzałości ziarna.
Pszenżyto ozime, jęczmień jary:
Tilt Turbo 575 EC (propikonazol 125 g/l, fenpropidyna 450 g/l) to środek grzybobójczy o działaniu systemicznym, do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego i wyniszczającego w ochronie zbóż ozimych i jarych. W pszenżycie ozimym zwalcza mączniaka prawdziwego, septoriozę liści, rdzę brunatną, brunatną plamistość liści, septoriozę plew i rynchosporiozę zbóż. Tilt można stosować w mieszance ze środkiem Amistar 250 SC (azoksystrobina 250 g/l).
W jęczmieniu jarym zwalcza mączniaka prawdziwego, plamistość siatkową, rynchosporiozę zbóż oraz rdzę jęczmienia.
Cuadro 250 EC (trineksapak etylu 250 g/l) to regulator wzrostu stosowany w technologiach intensywnych, z wysokim poziomem nawożenia azotowego. Preparat zapobiega nadmiernemu wydłużaniu się międzywęźli. W pszenżycie ozimym i jęczmieniu jarym środek należy stosować od początku fazy pierwszego kolanka do fazy drugiego kolanka.
***
Mariola Pietrzak wraz z mężem Wojciechem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 450 ha w Szczutowie, powiat golubsko-dobrzyński. Uprawy: rzepak, pszenica, burak, kukurydza, pszenżyto, jęczmień, strączkowe. Produkcja zwierzęca: trzoda chlewna w cyklu zamkniętym, chów bydła mięsnego LM.