Uważać na pchełki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@agropolska.pl
23-08-2016,7:15 Aktualizacja: 23-08-2016,7:14
A A A

Podczas wschodów rzepaku ozimego na wielu plantacjach na Zamojszczyźnie masowo pojawiły się pchełki ziemne. Nie wolno spóźnić się z ich zwalczaniem, bo mogą spowodować znaczne straty we wschodach.

Kłopot z pchełkami pojawił się od kiedy zabroniono stosować zapraw z grupy neonikotynoidów, które chroniły siewki rzepaku podczas wschodów od szkodników.

W ten sposób konieczny stał się jesienny oprysk insektycydami. Fakt jego wykonania najlepiej jest od razu zanotować w ewidencji zabiegów ochrony roślin. 

siew rzepaku, siewnik, pole

Wschody rzepaku w Sahryniu

Ostatnie opady spowodowały, że rzepak ozimy wysiany w ostatnią sobotę (13 sierpnia) zaczął wschodzić. W tym roku po raz pierwszy w gospodarstwie Witolda Ferensa z Sahrynia na Zamojszczyźnie, z którym wspólnie prowadzę doświadczenia,...

Próg ekonomicznej szkodliwości dla pchełek ziemnych jest bardzo niski i wynosi 1 chrząszcz na 1 mb rzędu. We wrześniu i w październiku na plantacjach rzepaku może się także pojawić pchełka rzepakowa. W przypadku tego szkodnika próg ekonomicznej szkodliwości jest wyższy i wynosi 3 chrząszcze na 1 mb rzędu.

Wystąpienie pchełek ogranicza izolacja przestrzenna od innych roślin kapustowatych, wczesny siew rzepaku oraz zwiększenie normy wysiewu. Są to niechemiczne metody zwalczania szkodników, które każdy rolnik powinien stosować jako elementy integrowanej ochrony roślin. Integrowana ochrona roślin jest obowiązkowa dla wszystkich rolników.

Poleć
Udostępnij